Очакванията за понижаване на лихвите оскъпиха акциите
Азиатските акции поскъпват днес, следвайки солидния ръст на индексите на Уолстрийт от вчера, след като изнесените данни дадоха индикации за забавяне на растежа на щатската икономика, което пък е предпоставка за понижение на лихвите от страна на Федералния резерв още през този месец.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна 0.3%, докато японският Nikkei и австралийският основен индекс добавиха 0.3% и 0.5%, респективно. Активността на пазарите обаче не беше особено висока заради националния празник на САЩ.
На Уолстрийт, която вчера затвори по-рано заради отбелязването на Деня на независимостта, и трите индекса приключиха на рекордни нива, след като очакванията за облекчаване на паричната политика от страна на Фед нараснаха.
Изнесените вчера данни на ADP показаха, че частният сектор в САЩ е създал по-малко работни места през юни от очакваното.
“Акциите и облигациите поскъпнаха заедно, тъй като пазарите залагаха на понижения на лихвите от страна на Европейската централна банка и Федералния резеерв,” заяви пред Ройтерс Норико Мийоши от Simplex Asset Management в Токио.
“Темповете изглеждат доста бързи. Инвеститорите по цял свят се втурнаха да участват в играта на преследване на по-голяма доходност,” казва тя.
Държавните облигации поскъпнаха в световен мащаб вчера. Лихвата по 10-годишните щатски книжа падна до 1.939%, което е най-ниското ниво от ноември 2016 г.
Лихвите по 10-годишните облигации на повечето държави от еврозоната се понижиха до рекордно ниски нива днес. Лихвата по 10-годишните германски книжа падна до минус 0.399%, флиртувайки с отрицателната лихва от 0.40% по депозитите в ЕЦБ.
Номинирането на Кристин Лагард за президент на ЕЦБ засили очакванията за допълнително облекчаване на паричната политика, ако това е необходимо.
Пазарите насочват погледа си към очакваните в петък данни за неселскостопанската заетост в САЩ, които, според икономистите, ще покажат, че икономиката на САЩ е създала 160 000 нови работни места през юни, в сравнение със 75 000 през май.
Китайските борсови индекси влязоха в отрицателна територия вследствие на несигурността около отношенията между САЩ и Китай. Shanghai Composite губи 0.2%, докато индексът на сините чипове CSI 300 отчита спад от 0.3%. Хонконгският Hang Seng добави 0.1%.
На валутните пазари еврото се търгуваше срещу 1.1285 долара, близо до двуседмичното си дъно от 1.1268, достигнато в предходния ден.
Доларът остана почти без промяна на ниво от 107.76 спрямо йената.
Британският паунд се разменя срещу 1.2584 долара, след като преди това падна до двуседмично дъно от 1.2557 вследствие на икономическите данни, които подсилиха очакванията, че Централната банка на Англия също ще понижи лихвите.
При суровините цените на петрола се понижиха след солидния ръст от вчера.
Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 0.7%, до 63.40 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол губят 0.6%, до 56.98 долара за барел.
Цената на златото остава без промяна, след като в предходната сесия нарасна до едноседмичен връх.