Изкуствен интелект отсява хубавите филми от "бозите"

Изкуственият интелект все още не може да предсказва бъдещето, но най-новите алгоритми се доближават до тази цел.
Според учени, цитирани от списание Science, AI вече може да прогнозира дали даден филм ще се хареса на публиката и как ще се представи в киносалоните.
Единствената информация, от която се нуждае, е кратко резюме на сценария. Според изследователите алгоритъмът може да бъде доразвит и в бъдеще да помага на продуцентите да "отсяват" потенциалните хитове от посредствените предложения.
Създателите на проекта са използвали ревюта на над 42 300 филми от цял свят, повечето от Wikipedia. Компютърният модел систематизира информацията, използвайки т. нар. "анализ на настроенията".
Някои изречения и фрази се класифицират като позитивни, например "Бог Тор обича своя чук". Те получават рейтинг единица. Други (например "Тор влиза в сражение") се определят като негативни и получават рейтинг минус едно.
Оказва се, че в успешните филми (като "Алиса в страната на чудесата" от 1951 г., който има зрителски рейтинг от над 80%) се наблюдава честа промяна в "настроенията". По-слабите заглавия (като "Границите на контрола" на Джим Джармуш от 2009 г.) обикновено са с доста по-слаба флуктуация между позитивните и негативните емоции.
Резултатите показват, че няма голямо значение дали филмът е с хепиенд или не. Това, което е от най-голямо значение за успеха, според изкуствения интелект, е честата промяна на настроенията.
Изследователите са присъдили рейтинг на "емоционална волатилност" на всяко заглавие, като са тествали три възможни варианта за изчисляването му. И трите са успели да прогнозират сравнително успешно популярността на филмите на база реалния им зрителски рейтинг.
Един от моделите е бил особено точен в предвиждането дали определена комедия или трилър ще бъдат критикувани жестоко от аудиторията.
Засега алгоритъмът не е особено полезен в открояването на потенциалните "блокбъстъри", но все пак дава по-точни резултати от случайното разпределение на заглавията.
В бъдеще учените се надяват да усъвършенстват методите си, така че да могат да прогнозират какви приходи би могла да генерира дадена продукция. Така продуцентите ще могат да преценят по-внимателно къде да инвестират.
Безпристрастната оценка на машините може да се окаже предимство за не чак толкова популярните сценаристи, които в много случаи биват пренебрегвани за сметка на именитите си колеги.
Освен това може да спести на публиката необходимостта да гледа недоразумения, като "Челюсти: Отмъщението", който е определян и от критиците, и от зрителите като пълен провал, пише още изданието.