7 здравословни навика, от които да отучите децата си
Нашите ежедневни действия и навици идват най-вече от детството ни.
Родителите ни ни учат на неща, които искаме да предадем и на нашите деца, защото смятаме, че са добри за тяхното здраве и развитие.
Но както се оказва, някои от тях може да не са толкова полезни, колкото си мислим.
От Bright Side посочват „здравословните“ навици, които всъщност биха могли да навредят на децата:
1. Седене с прав гръб
Много родители съветват децата си да седят с прав гръб, но както се оказва, това не е най-добрата идея. Проучванията показват, че най-удобното положение, което инстинктивно заемаме - облягаме се на стола и се плъзгаме малко надолу, е най-здравословното.
Когато седим под ъгъл от 135°, гръбначният стълб, мускулите и сухожилията не поемат много напрежение. А когато седим с прав гръб за продължителен период от време, може да се получи изместване на междупрешленните дискове.
Ето защо експертите препоръчват на децата да седят в отпуснато положение с някаква опора под долната част на гърба.
2. Използване на раница вместо чанта
Вероятно сте чували, че когато носите раница на гърба си, това е по-добре за гръбнака, отколкото носенето на чанта, окачена на само едно от раменете ви. Но както се оказва, не е толкова просто.
За да сте сигурни, че раницата не вреди на гърба ви, тя трябва да бъде ортопедична и и поне 5 см по-висока от талията ви. В противен случай носенето на раница всъщност е вредно.
То може да да бъде причина за болки в гърба и развитие на сколиоза и кифоза (заболявания на гръбначния стълб и прешлените) при учениците. Така че експертите не препоръчват да се носят тежки раници в неправилна позиция на гърба.
3. Честа употреба на дезинфектант за ръце
Използването на антибактериални гелове и кърпички всъщност отслабва защитните механизми на тялото и кожата и може да е причина за по-слаба имунна система.
Триклозанът, който се съдържа в дезинфектантите за ръце, повишава устойчивостта на бактериите към антибиотици и може да бъде фактор за развитието на така наречените супер бактерии. Освен това, тези гелове не само убиват лошите бактерии - те унищожават и добрата флора на ръцете, така че имунната защита на тялото отслабва.
Има случаи, в които тези продукти имат незабавен вреден ефект върху децата: предизвикват дразнене на кожата, алергии и дори отравяне. Така че, ако можете да използвате вода и сапун, изберете тях.
4. Миене на зъбите след всяко хранене и използване на вода за уста
Миенето на зъбите след всяко хранене не е добра идея, защото ако използвате паста за зъби твърде често, това нарушава правилния киселинен баланс в устата и разрушава зъбния емайл. Слюнката трябва да играе естествена роля за почистване на устата и поддържане на баланса.
Същото важи и за водата за уста, която има отрицателен ефект върху лигавиците, особено при деца. Това, което трябва да направите, обаче е да научите децата да използват конец, който наистина помага за поддържане на добра хигиена.
5. Пиене на мляко
Млякото се свързва с детството и се счита за продукт, който възстановява липсата на калций в организма. Изследванията обаче показват точно обратното. Казеинът - протеин, който се съдържа в млякото, повишава киселинността в стомаха и за да я намали, тялото трябва да изразходва минерали, включително калций.
А ако страдате от липса на калций, съществува риск да развитиете остеопороза. Някои изследвания дори посочват, че казеинът може да бъде канцерогенен.
До 10-11 годишна възраст децата спират да развиват фермента, който разтваря казеина, така че тийнейджърите и възрастните нямат полза от пиенето на мляко. Диетолозите всъщност препоръчват да избягвате да го пиете.
6. Извършване на „правилните“ дейности и никакво помайване
Децата трябва да са заети. Това им помага да се развиват и ги прави по-силни. Но ако графикът им е препълнен и освен училище, имат много допълнителни занимания, това може да доведе до хроничен стрес. А стресът причинява хормонални промени, които отслабват имунната система, носят проблеми с храносмилането и други здравословни неволи.
И няма нищо лошо в помайването - скуката е състояние, необходимо за правилното развитие на психиката на детето, то позволява на мозъка да се "презареди".
7. Прекалено дълбоко изрязване на ноктите
Смята се, че късите нокти означават чисти ръце. Въпреки това, кожните експерти казват, че има огромен шанс зоната под нокътя да се зарази с бактерии и микроорганизми, ако той е отрязан твърде дълбоко. Освен това, ако един нокът е твърде къс, върховете на пръстите ще станат по-големи и ноктите могат да врастнат в кожата.
Така че, когато режете ноктите на децата си, оставете малък бял ръб над кожата, дръжте линиите прави и внимавайте да не врастнат.