Защо ЕЦБ разгневи германските спестители?
Повечето германци са възпитани в убеждението, че спестяването е добродетел. Но негативните лихвени равнища, поддържани от Европейската централна банка, са на път да разрушат тази национална традиция, пише Kredit.bg
Германският финансов министър Олаф Шолц обяви, че ще потърси юридическа възможност да забрани на германските банки да таксуват своите клиенти с отрицателни лихви по депозитите, или с други думи - да им искат пари за това, че държат парите си на влог.
За подобна мярка се обяви и премиерът на Бавария Маркус Зьодер.
Германските трезори обаче не гледат с добро око на подобни инициативи. Те смятат, че забраните няма да помогнат на потребителите, но за сметка на това могат да дестабилизират финансовата система на страната.
Банковата индустрия в Германия започва все по-остро да изпитва негативните ефекти на отрицателните лихви. Трезорите вече нямат възможност да неутрализират ударите върху печалбите и търсят начин да прехвърлят част от тежестта върху потребителите.
Предстоящите местни избори другия месец дадоха възможност на критиците в страната за пореден път да обвинят Европейската централна банка за създалата се ситуация и да извлекат политически дивиденти.
Германия разполага с най-големия портфейл от депозити в цяла Европа. Влоговете на домакинствата възлизат на 2.35 трилиона евро, а корпоративните са на стойност 584 милиарда евро.
За сравнение във Франция (която е на второ място) общият размер на депозитите (лични и корпоративни) възлиза на 2.17 трилиона евро, а в Италия – на 1.41 трилиона евро.
Повече по темата можете да прочетете в материала на Kredit.bg