Азиатските акции поскъпнаха до шестседмичен връх
Азиатските акции поскъпнаха до шестседмичен връх днес вследствие на надеждите за затопляне на търговските отношения между САЩ и Китай и на очакванията, че Европейската централна банка (ЕЦБ) ще сложи началото на нова вълна от облекчаване на паричната политика от страна на централните банки по света.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.4%, докато японският Nikkei добави 0.88%. Австралийският основен индекс се повиши с 0.56%.
Китайските индекси записаха ръст, а юанът поскъпна до тримесечен връх, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп се съгласи да отложи с две седмици допълнителното увеличение на митата върху китайски стоки по молба на вицепремиера на Китай Лиу Хе “като жест на добра воля.”
Фючърсите на щатския индекс S&P 500 нараснаха с 0.42%, докато активите убежища, като йената, щатските държавни облигации и златото, поевтиняха, което бе признак за нарастващия апетит към риск.
Цените на петрола се повишиха по време на азиатската сесия след спада от вчера, вследствие на надеждите, че страните членки на ОПЕК ще намалят производството, за да подкрепят цената, информира Ройтерс.
Инвеститорите също така очакват срещата на ЕЦБ по-късно днес, за да видят докъде ще стигнат от финансовата институция в подкрепата си за икономиката, предвид рисковете около брекзит.
S&P 500 приключи вчерашната сесия с повишение от 0.72%.
Доларът за кратко поскъпна до шестседмичен връх от 108.11 йени, преди да ограничи леко ръста си до 0.17%, или 108.04 йени.
Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации се повиши до 1.7541%, което беше най-високото ниво от над пет седмици. Така разпродажбите при държавните ценни книжа, които започнаха на 4 септември, продължават.
Спот цената на златото падна с 0.29%, до 1 493.00 долара за тройунция.
Отлагането на митата от страна на Тръмп идва ден, след като Китай обяви, че ще изключи 16 типа щатски продукти от вносните мита.
Тези жестове на добра воля повишиха надеждите, че двете страни може да намалят различията си преди поредните работни преговори между тях да започнат в средата на месеца и преди преговорите на високо ниво, които се очакват през октомври.
Китайският юан поскъпна до триседмичен връх от 7.0870 спрямо долара.
Еврото запазва позиции при 1.1013 спрямо долара, но продължава да се търгува близо до едноседмично дъно. ЕЦБ се очаква да обяви нови мерки за стимулиране на икономиката, но далеч не е сигурно какви ходове точно ще предприеме.
Германия е изложена на риск от рецесия, а инфлационните очаквания намаляват, но президентът на ЕЦБ Марио Драги, който ще предаде поста на Кристин Лагард в края на октомври, ще срещне съпротива на агресивното облекчаване на паричната политика от по-консервативните членове на ЕЦБ.
Щатският лек суров петрол поскъпна с 0.77%, до 56.18 долара за барел. Фючърсите паднаха с над 2% вчера, след появилата се информация, че Тръмп обмисля да облекчи санкциите срещу Иран, което би могло да увеличи предлагането на петрол на пазара.
Азиатските трейдъри вероятно бяха концентрирани върху решението на ОПЕК от вчера да занижи прогнозата си за търсенето на петрол в световен мащаб през 2020 г. От ОПЕК също така заявиха, че всички производител споделят отговорността да подкрепят петролния пазар.
Паундът се търгуваше почти без промяна на ниво от 1.2328 долара след понижението от 0.24% от вчера, след като шотландски съд се произнесе, че прекратяването на работата на парламента от страна на премиера Борис Джонсън е било незаконно.
Политическите спорове около условията по излизането на Великобритания от ЕС натежаха над перспективите пред британския паунд.