Надеждите относно световната икономика оскъпиха акциите днес
Цените на акциите в Азия нараснаха днес, след като икономическите стимули в световен мащаб разсеяха част от опасенията около забавящия се икономически растеж, докато цените на петрола се покачиха вследствие на страховете, че нападението срещу съоръженията на Саудитска Арабия все още крие рискове за предлагането.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се повиши с 0.15%, но е на път да запише първи седмичен спад от пет седмици, като това се дължи на пониженията на пазарите в Хонконг и Индия.
Японският Nikkei добави 0.46% и се доближи до върха си от началото на годината, а щатските и европейските акции също бяха близо до най-високите си нива.
S&P 500 приключи вчерашната сесия без промяна, като се задържа на по-малко от 1% под рекордно високото си ниво на затваряне от юли. Паневропейският индекс FTSEurofirst 300 също се доближи до върха си за годината.
Паричното улесняване от страна на Федералния резерв тази седмица и от страна на Европейската централна банка през миналата седмица подкрепиха инвеститорските нагласи.
Китай също понижи с 5 базисни пункта едногодшния си лихвен процент за втори пореден месец днес, тъй като Пекин се опитва да свали лихвените нива в икономиката, засегната от търговската война със САЩ.
Последните данни за щатската икономика също разсеяха опасенията относно забавяне на темпа на растеж на най-голямата икономика в света.
Броят на първоначалните молби за помощ при безработица бележи по-малък от очаквания ръст през миналата седмица, докато препродажбите на жилища нарастват до 17-месечен връх през август.
“Инвеститорите започват да се готвят за вероятността от повторно ускорение на темпа на растеж на световната икономика през следващата година. От началото на месеца Китай предприе стъпки в подкрепа на икономиката си, а централите банки на САЩ и Европа облекчиха паричната си политика,” казва пред Ройтерс Нобухику Курамочи, старши анализатор в Mizuho Securities.
“Има надежди за временна или частична сделка между САЩ и Китай, тъй като президентът на САЩ Доналд Тръмп ще трябва да подкрепи икономиката на страната си през следващата година преди изборите,” добавя той.
Вчера представители на САЩ и Китай възбновиха преговорите за първи път от два месеца, опитвайки се да положат основните за срещите на високо ниво в началото на октомври.
Надеждите за сделка са толкова големи, че пазарите подминаха появилата се информация, че търговски съветник на Тръмп е заявил, че президентът е готов да вдигне митата с между 50 и 100%.
На валутните пазари британският паунд запази възхода си, след като президентът на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че сделката за брекзит е възможна и че ако предпазният механизъм за ирландската граница, който британското правителство иска да бъде премахнат, може да бъде заменен с други алтернативи, той няма да бъде необходим.
Паундът се разменяше срещу 1.2533 долара, като поскъпва с 0.09% за деня, след като вчера докосна двумесечен връх от 1.2560. Британската валута беше на най-високото си ниво от близо четири месеца спрямо еврото при 88.19 пенса за евро.
Еврото пък остава без промяна спрямо долара на ниво от 1.105.
Йената поскъпна до 107.91 спрямо щатската валута, отдалечавайки се от 1.5-месечното си дъно от 108.48 йени, докоснато в сряда.
Бразилският реал падна с 1.4% вчера, до 4.167 спрямо долара, след като централната банка свали лихвите до рекордно ниско ниво и даде индикации, че е готова да го направи отново в идните месеци.
Цените на петрола тръгнаха отново нагоре вседствие на продължаващите опасения относно стабилността на предлагането, след като напрежението между Саудитска Арабия и Иран не намалява.
От Вашингтон обявиха вчера, че готвят коалиция, която да възпре иранските заплахи, а от Техеран предупредиха Тръмп да се пази от това да бъде въвлечен във война в Близкия изток и заявиха, че ще реагират смазващо на всяко нападение.
Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 0.78%, до 64.90 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол се оскъпиха с 1.14%, до 58.79 долара за барел.