Икономическото доверие в ЕС отслабва, България прави изключение
През септември общото икономическо доверие в Европейския съюз се влоши до ново близо шестгодишно дъно, докато аналогичният индекс на Европейската комисия за България отскочи обратно към 6-месечения връх, достигнат през юли. Това показват резултатите от последното бизнес проучване на европейските власти в Брюксел, цитирани от Българското национално радио.
Индексът, измерващ икономическото доверие в ЕС, се понижи през септември до 100,0 пункта от 101,4 пункта през август, отбелязвайки спад до най-ниското си ниво от ноември 2013 година насам.
Влошаването на бизнес нагласите в целия ЕС се дължи както на техния спад в рамките на еврозоната , така и на значително понижение на съответния индекс за Обединеното кралство - с цели 4,5 пункта на индекса на водещата икономика извън еврозоната.
Индексът на бизнес нагласите за Полша, която е втората по значимост европейска икономика извън единния валутен блок, бележи слабо понижение с 0,1 пункта.
Последното проучване на ЕК за Европейския съюз за септември регистрира съществено отслабване на доверието на мениджърите в промишления сектор (спад на съответния индекс до -9,8 пункта от -6,3 пункта през август) и в строителството (понижение до 0,3 от 2,7 пункта месец по-рано), при слабо подобрение в сферата на услугите (до 5,2 от 5,1 пункта) и при търговията на дребно (до -1,5 от -3,8 пункта).
През септември индексът на потребителското доверие в 28-те страни на ЕС се подобри до -6,4 пункта от -7,0 пункта през предходния месец, достигайки най-високото си ниво от месец май насам.
За разлика от общия показател на ЕК за икономическото и бизнес доверието в ЕС, съответния индекс за България обаче отбеляза отскок до 104,7 пункта от 103,9 пункта през август, доближавайки отново 6-месечния връх през юли на ниво от 104,8 пункта, съобщава още БНР.
Въпреки този отскок, трябва да се има предвид, че в края на пролетта на 2018-а година (през месеците април и май) икономическото доверие в нашата страна достигна посткризисен връх от 111,7 пункта – най-високо ниво от септември 2008 година, когато беше разгарът на глобалната финансова и икономическа криза.
В същото време обаче индексът за нашата страна продължава да се задържа трайно над важното ниво от 100 пункта от края на 2014 година насам за разлика от общия индекс за целия ЕС, който падна през септември точно до нивото от 100,0 пункта.
Повишаването на общите бизнес нагласи в нашата страна през септември е резултат на рязко подобрение на доверието на българските мениджъри от търговията на дребно (скок на съответния индекс до 21,0 от 18,7 пункта) и на подобрение в сферата на услугите (до 14,2 от 13,2 пункта), но при влошаване на бизнес нагласите в промишлеността (спад до -1,5 от -0,3 пункта) и в строителството (до -6,4 от -5,2 пункта).
Индексът на потребителското доверие в България се подобри през септември до -24,2 пункта от -27,4 пункта месец по-рано, достигайки най-високо ниво от октомври 2018 година, но продължава да се задържа недалеч от дъното от -27,2 пункта, достигнато през ноември 2018 година (най-ниско ниво от юли 2015 година).