Три български компании с над 50% ръст в цената за 2019 г.
Ниската ликвидност на Българската фондова борса не е привлекателна сила за големите институционални инвеститори, но това пък е шанс за по-малките да реализират двуцифрена доходност за кратък период от време.
Какво се случи на родния капиталов пазар от началото на годината?
Само преди броени дни стана ясно, че доц д-р Маню Моравенов поема постта на изпълнителен директор на борсата, а точно преди 6 дни в сила влязоха вторите за годината промени в индексите.
Накъде за борсата ни оттук насетне ще разберем съвсем скоро от Маню Моравенов, от когото ще очакваме да разберем визията му за развитие на капиталовия ни пазар.
Едно е сигурно – основните компании, листвани на борсата ни днес се търгуват при атрактивни съотношения, което подтиква водещи инвестиционни посредници и управляващи дружества да прогнозират ръст от 25% за индексите ни в следващите 6-12 месеца.
Нека видим какво се случи при 40-те най-ликвидни компании на Българска фондова борса, част от BGBX40:
Три от компаниите поскъпнаха с над 50%, а общо 9 са реализирали повишения от над 10% от началото на 2019 г.
Най-голям ръст се отчита при Доверие Обединен Холдинг, добавил 112.66%, след като от дружеството закупиха мажоритарен дял от втората по големина банка в Молдова.
Сериозно покачване в цената има и при Алтерко и София комерс-Заложни къщи, реализирали ръстове от респективно 63 и 59%.
Книжата на най-скъпата компания на Българска фондова борса се нареждат на четвърта позиция по ръст, след като повишиха стойността си с 25.87%. Днес пазарната капитализация на Чайкафарма-висококачествени лекарства възлиза на 817 млн. лв.
Сделката за активите на ЧЕЗ у нас, осъществена от Еврохолд България, както и добрите финансови резултати на Спиди, са причините за доброто представяне на книжата на двете компании. Ръстът е съответно 18 и 14%.
Зад тях остават Централна кооперативна банка с повишение от 13%, както и Фонд за недвижими имоти България и ЧЕЗ Разпределение България с поскъпване от 10 на сто.
Не, не си мислете, че на Българска фондова борса може само да се печели. Както и на всички останали капиталови пазари по света, и тук има губещи инвеститори и компании. Срив от над 60% се отчита при акциите на Юрий Гагарин от началото на 2019 г., докато Неохим понижи пазарната си оценка с 32 на сто.
На минус за периода от 1 януари до днес са още Сирма Груп Холдинг и Агрия Груп Холдинг, отчели спад от 21 и 20%.
Лидерите по ликвидност:
Доверие Обединен Холдинг, Химимпорт и Адванс Терафонд АДСИЦ са най-ликвидните дружества на борсата ни от началото на 2019 г. Те изпреварват Софарма и Сирма Груп Холдинг, запълнили топ 10.
Общо 10 са компаниите с по над 1000 сделки от началото на годината. Списъкът се допълва от ЦКБ, Албена, Градус, Монбат и Фонд за недвижими имоти България.
С най-голям оборот:
При 26 от 40-те дружества от състава на BGBX40 се отчита оборот от над 1 млн. лв. за периода. Лидери по този показател са Холдинг Света София, Албена и Адванс Терафонд АДСИЦ.
* Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.