Как да ядете по-малко?
Не се налага да спазвате диети, когато искате да отслабнете.
Достатъчно е леко да коригирате режима си на хранене, включително размерите на порциите.
Установихме как без усилия и ограничения да намалим количеството на консумираната храна, а заедно с това и да свалим няколко излишни килограма.
Изучете хранителните си слабости
Някои хора не могат да устоят на десерт, за други пък е немислимо да се откажат от пицата. Трети не са способни да ограничат апетита си, когато на трапезата е сложено месо.
Всеки има своите слаби места. Първата стъпка е да се научите да контролирате тези пристъпи на апетит. Кои са храните, които са вашите лични дразнители? За да избягвате съблазните, старайте се да минавате по-далеч от местата, на които се предлагат любимите ви храни.
Записвайте всичко, което изядете
Хранителният дневник нагледно показва какво ядете в рамките на деня. Това онагледяване може да ви послужи като мотивация. Например, да прекратите яденето на шоколадови десерти между храненията!
Консумирайте протеини
Те бързо засищат организма и дълго запазват усещането за ситост. Избирайте точните протеини – бобови култури, постно месо, обезмаслени млечни продукти и др.
Не се разсейвайте
Вечерята е вечеря. Не гледайте любимия си сериал и не скролвайте в социалните мрежи. За да не изядете нещо излишно, важно е да се концентрирате върху храната.
Не пропускайте закуската
Помнете поговорката: Закуската изяжте вие, обяда разделете с приятел, а вечерята дайте на врага си. Сутрешният прием на храна зарежда организма с енергия, дава му сили, а също така ни възпира от излишни хапвания през деня.
Пийте вода
Често бъркаме физическия глад с обикновената жажда. Пробвайте да пийте нещо, когато усещате засилване на апетита. Ако след известно време все пак сте гладни, значи наистина е така.
Сменете съдовете
Обикновено слагаме храната в чинията така, че тя да е пълна. Ядем автоматично, без да обръщаме внимание на количеството храна, което приемаме. Заменете чиниите с по-малки! Така ще ядете по-малко.
Яжте бавно
Наслаждавайте се на аромата на храната, почувствайте вкуса на всяка съставка в нея, полюбувайте се на начина, по който сте я сервирали. С други думи, извличайте удоволствие от храната. Изследвания показват, че човек усеща ситост 15-20 минути след началото на приемане на храната.