Goldman Sachs: Без изненади при цените на петрола през 2020 г.
Петролът от сорта брент вероятно ще продължи да се търгува на ниво от около 60 долара за барел през следващата година при отсъствието на някакви “сериозни” сътресения на енергийните пазари, обявиха от инвестиционната банка Goldman Sachs днес.
Според банката в последните седмици фючърсите на петрола са приклещени между “влошаващите се очаквания относно икономическия растеж и засилващото се напрежение в Близкия изток ”.
Въпреки очевидната апатия на енергийните пазари обаче, от банката очакват, че подобряващите се фундаменти на пазара ще доведат до по-високи цени в идните месеци.
Анализатори от Goldman Sachs прогнозираха риск за прогнозата си от 62 долара за барел в края на годината поради отслабването на съпротивата във връзка с хеджирането от страна на щатските производители и по-високите такси за превоз.
“Въпреки това, очакваме цената на петрола от сорта брент да продължи да се движи през 2020 г. около прогнозата ни от 60 долара за барел,” заявяват от Goldman Sachs.
“Продължаващите ограничения в производството от страна на ОПЕК и забавящата се дейност в добива на шистов петрол ще неутрализират нарастването на предлагането от страна на страни производителки, които не са част от ОПЕК и слабият ръст на търсенето през следващата година.”
Опасенията около ръста в търсенето
Брентът се търгуваше на цена от около 59.24 долара за барел по-рано днес, отчитайки понижение от около 0.75% за деня, докато щатският лек суров петрол губеше близо 1%, до 53.96 долара за барел.
През юли ОПЕК и нейните съюзници извън организацията се споразумяха да удължат ограничението в производството от 1.2 млн. барела на ден за още девет месеца.
Преди срещата си в началото на декември ОПЕК обмисля дали да увеличи ограниченията с оглед на опасенията относно слабия ръст при търсенето през следващата година.
От Goldman Sachs понижиха прогнозата си за ръста в търсенето на петрол до 950 000 барела на ден през 2019 г., в сравнение с очакваните преди това 1.25 млн. барела на ден.
От банката също така занижиха очакванията си за ръста в търсенето през 2020 г. от 1.45 до 1.25 млн. барела дневно.