Google дава награда на хакерите, които успеят да “пробият” Pixel
Google увеличи размера на наградата за хакерите и експертите по киберсигурност, които успеят да “пробият” смартфона Pixel, произвеждан от компанията.
Максималният размер на паричната сума, която ще бъде изплатена за намирането на слабите места на Google's Pixel, се вдига от 200 хиляди на 1.5 милиона щатски долара, съобщава BBC.
Компанията съобщи, че от 2015 г. насам е похарчила над 4 милиона долара за разработки в областта на киберсигурността.
Google не е единственият технологичен гигант, който раздава подобни награди. Apple, Buzzfeed, Facebook and Samsung също предлагат солидни възнаграждения на хакерите, които посочват слабите им места.
По този начин компаниите се опитват да насърчат експертите да споделят информацията, вместо да я продават на престъпни групировки.
Процесорът Titan M, който се вгражда в телефоните Pixel, е създаден със специалната идея да защитава операционната система на телефона, както и биометричните данни на неговия собственик, които се използват за отключване на устройството.
За да получат максималната награда от 1.5 милиона долара, хакерите трябва да намерят начин да компрометират чипа на телефона в някое от устройствата, предоставени за тестване от Google, които разполагат със специална работна версия на операционната система Android.
Анализаторите, цитирани от BBC, обаче не са убедени, че ходът на компанията ще спре киберпрестъпленията.
“Apple също увеличи наградата, която дава за разкриване на пробиви в сигурността, до 1 милион долара. Сега Google прави същото, но няма как да се конкурира с “черния пазар”, където престъпниците могат да си позволят да вдигат цената по всяко време”, смята главният изпълнителен директор на Luta Security Кейти Мусурис.
По думите ѝ вместо да дават пари на трети лица, технологичните гиганти би трябвало да положат повече усилия за привличането и задържането на качествени и талантливи специалисти, които да се занимават със защитата на устройствата.