Още едно италианско градче продава къщите си за 1 евро
Още едно италианско градче продава историческите си къщи за 1 евро, съобщава T+L.
Бивона в Сицилия е поредното място, което се опитва да примами нови жители с обещанието за евтини имоти.
Управата му също така премахва някои ограничения и предлага данъчни бонуси в опит да се открои от останалите.
Докато други градове изискват голям депозит за къща от 1 евро, Бивона се надява, че облигацията му за 2500 евро ще привлече по-осведомени инвеститори. (Има и други градове, които предлагат подобна сделка.) Градът също така удължава периода на задължително обновяване на къщите до четири години.
"Въпреки многото празни сгради, старият център на Бивона все още е жизнен, пълен с история и много приветлив", заявява пред CNN Енджела Канизазаро, съветник по културата на града. "Трябва да вдъхнем нов живот в него."
Населеното място датира от 1100 г. и преживява истински разцвет през Възраждането. То е заобиколено от маслинови и портокалови горички, китни долини и бадемови насаждения.
Градът се надява онези, които са омагьосани от природата му, да го превърнат в свой дом. Тези, които купуват сграда, могат да я използват като дом, хотел, пансион, ресторант или магазин - въпреки че данъчните стимули ще бъдат дадени на онези, решили да живеят в Бивона.
Градът обаче трябва да се бори с много други населени места в Италия, които се надяват да увеличат населението си и всичките им стимули. Град в Сицилия, например, предлага на младите семейства паричен бонус, ако се сдобият с дете там.
Искате къща в Италия за 1 евро? Пригответе си поне 50 хил.Преди три години в Италия започна една интересна инициатива – продажба на стари къщи в отдалечени селски райони на симовличната цена от едно евро
Ходът с предлагането на къщи за 1 евро е все по-често срещана тактика, чиято цел е да върне хората в средновековните италиански градчета, загубили населението си през последните 100 години.
Повечето от тези градове са в Южна Италия или Сицилия - места, известни с красотата си, но не непременно и с икономическия си просперитет.
В началото на 2000-те години половин милион души напуснаха Южна Италия поради финансовата криза и нарастващата бедност. Икономическата миграция е най-голяма сред хората на възраст от 15 до 34 години.