Петролът поскъпна след въздушните удари на САЩ в Ирак
Азиатските акции поевтиняват днес, изтривайки ръста си от по-рано през деня, а цените на петрола скочиха, след като въздушните удари на САЩ в Ирак убиха високопоставен ирански военен командир, което повиши геополитическото напрежение.
Командващият иранските бригади Ал Кудс генерал Касем Солеймани и командирът от иракските паравоенни бригади Абу Махди ал Мухандис са били убити в петък при ракетен удар по техния конвой на летището в Багдад, обявиха от Пентагона.
В ранната търговия азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI докосна най-високата си точка от 15 юни 2018 г., но след новината за въздушните удари тръгна надолу и за последно губеше 0.26%.
Китайският индекс CSI300, който бе е един от най-добре представилите се през миналата година, също излезе на отрицателна територия, понижавайки се с 0.25%. Австралийският основен индекс бележи ръст от 0.66%, но също ограничи първоначалния си ръст.
“Засега остава неясно какъв ще е ефектът от щатските въздушни удари на пазарите на акции,” казва пред Ройтерс Тапас Стрикланд, директор икономика и пазари в National Australia Bank.
“Важно е, че един от основните ирански военни генерали беше убит, но всичко зависи от това какво ще предприеме Иран, за да си отмъсти,” добави още той.
Напрежението в Близкия изток се отрази на повишението на индекса на MSCI, който вчера записа най-високото си ниво на затваряне от повече от 18 месеца.
Индексът бе подкрепен от изявлението на Централната банка на Китай, че ще намали изискванията за банковите резерви, с което от финансовата институция се надяват да инжектира ликвидност в размер на близо 115 млрд. долара.
Разтопяването на отношенията между САЩ и Китай възобнови апетита към рискови активи на световните пазари.
Акциите получиха допълнителна подкрепа вчера от изнесените икономически данни, които показаха, че фабричната активност в Китай продължава да бележи ръст през декември и че бизнес доверието се подобрява.
Фабричната дейност в Южна Корея също отчита повишение през декември, завръщайки се към ръст, след като преди това отбеляза свиване в седем поредни месеца.
Пазарите в Япония остават затворени и днес.
Вчера индексите на Уолстрийт приключиха на рекордни нива първата си сесия за новото десетилетие. Dow Jones Industrial Average нарасна с 1.16% до 28 868.8 пункта. S&P 500 добави 0.84% до 3 257.85 пункта, технологичният Nasdaq Composite се повиши с 1.33% до 9 092.19 пункта.
Щатските индекси фючърси обаче вещаят не толкова успешен ден днес след въздушните удари в Ирак, като фючърсите на S&P 500 губят 0.8%.
Докато акциите поевтиняваха, цените на петрола нарастваха след новината за смъртта на генерал Солеймани. Петролът от сорта брент поскъпна с 3.02% до 68.25 долара за барел, докато щатският лек суров петрол се оскъпи с 2.75% до 62.86 долара за барел.
На валутните пазари доларът поевтинява, след като инвеститорите се насочиха към японската йена, която е считана за валута убежище. Доларът се обезцени с 0.52% спрямо йената до 108.00.
Щатската валута се търгува без промяна спрямо еврото на ниво от 1.1170.
Доларовият индекс губи 0.09% до 96.758.
Комбинацията от въздушните удари в Ирак и по-слабият долар повишиха стойността на златото, оскъпявайки метала с 0.75% до 1 540.25 долара за тройунция, което бе четиримесечен максимум.