В Китай призовават спекуланти да не вдигат цените на маските
Китайският гигант в онлайн търговията Taobao предупреди търговците, използващи платформата на компанията, да не се облагодетелстват от разпространението на смъртносния коронавирус, като вдигат цените.
Страховете около разпространението на вируса в Китай предизвикаха скок в продажбите на предпазни материали в Азия.
Аптеките в Китай вече отчитат скок в търсенето на маски, докато производителите на гумени ръкавици също се подготвят.
Жертвите на вируса вече са най-малко 17, а потвърдените случаи на заразени хора са над 500, като заразата дори достигна до САЩ.
На 20 и 31 януари над 80 милиона маски са продадени през Taobao, която е собственост на Alibaba и е един от най-големите търговци на дребно в света.
Според местните медии обаче на сайта се подвизават и спекуланти, които искат да реализират печалба, като бързо препродават маските на по-високи цени.
Това доведе до предупреждение от страна на Taobao, че продавачите „нямат право да вдигат цените''. През ноември пакет от 20 маски 3M се продаваше за 178 юана (25 долара), докато във вторник същият артикул се срещаше и на цени от 1 100 юана (158 долара), според публикация в сингапурския вестник Straits Times.
От Taobao обявиха също така, че ще предложат „специални субсидии“, за да гарантират, че маските ''са на изгодни цени'' за потребителите. Освен това сайтът ще продължи с доставките и по време на празниците около Китайската нова година.
"Говорил съм с членовете и всички се подготвяме, ако търсенето скочи неимоверно, както се очаква. Ще вдигнем производствения капацитет и ще направим някои корекции в производителността", заяви пред BBC Денис Лоу, президент на Малайзийската асоциация на производителите на гумени ръкавици, която представлява общо 56 члена.
Малайзия произвежда около две трети от гумените ръкавици по света, като се предвижда техният брой да достигне над 150 млрд. чифта тази година.
По време на избухването на вируса H1N1 през 2009 и 2010 г. малайзийските производители на гумени ръкавици отчетоха скок в търсенето от между 10 и 15%. Според Лоу, който работи за компанията Supermax, увеличението може да е още по-голямо този път, ако коронавирусът продължи да се разпространява.
''Много сме притеснени относно вируса и ще направим всичко по силите си, за да отговорим на търсенето. Няма обаче да печелим от това бедствие като вдигаме цените,'' добави той.
Големите авиокомпании пък заявиха, че при поискване ще предоставят защитни аксесоари на кабинния екипаж и на пътниците.