Германия поддържа най-големия излишък по текущата сметка в света
Германия отчита най-високия излишък по текущата сметка от всички държави в света през 2019 г., въпреки търговските конфликти.
Това показват данните на икономическия институт Ifo, цитирани от Reuters.
Оценките на икономистите показват, че балансът по текущата сметка на Германия, който включва търговията със стоки и услуги, както и инвестициите, е на плюс от 293 млрд. долара за миналата година.
Това е четвъртата поредна година, в която най-голямата европейска икономика оглавява световната класация по този показател. Втора е Япония с излишък от 194 млрд. долара.
Международният валутен фонд и Европейската комисия от няколко години съветват Берлин да предприеме по-радикални мерки за стимулиране на вътрешното търсене и вноса.
По този начин страната може да намали глобалните дисбаланси и най-вече да подкрепи растежа на своите търговски партньори.
Американският президент Доналд Тръмп също критикува германското правителство заради агресивната му политика в подкрепа на износа.
Излишъкът по текущата сметка на Германия се дължи най-вече на положителното външнотърговско салдо на страната, която продава много повече стоки и услуги зад граница, отколкото внася.
"Ние се гордеем с нашите автомобили и с право. Но в същото време в САЩ също се произвеждат много автомобили, които се изнасят в Китай", заяви германският канцлер Ангела Меркел в края на миналата година по повод критиките на Тръмп.
Данните на Ifo показват, че излишъкът по текущата сметка на Германия се е повишил с 16 млрд. евро през 2019 г. и достига 7.6% от брутния вътрешен продукт на страната.
Основните причини се крият в обезценяването на еврото, което подкрепя ръста на експорта за Съединените щати, както и засилването на износа за Великобритания.
За сравнение - вносът бележи минимален ръст, а забавянето на оборотите на германската индустрия ограничава търсенето на суровини и материали от чужбина.
Според Европейската комисия максималният размер на излишъка по текущата сметка, който държавите могат да поддържат устойчиво в дългосрочен план, е не повече от 6% от БВП.