Ричард Гариът твърди, че достигането до космоса на борда на руска ракета Союз са "най-напрегнатите осем минути и половина" в живота му.

На изстреляната от космодрума Байконур в Казахстан ракета й е било необходимо точно толкова време, за да развие скорост от 28 000 км/ч и да достигне орбита.

Това се случва през октомври 2008 г., когато Гариът се превръща в едва шестия човек в света, който излиза в космоса като пътник, който си е платил за това.

Той прекарва 12 дни на Международната космическа станция. "Това беше едно наистина дълбоко и животопроменящо преживяване," казва 58-годишният Гариът.

Пътуването реализира една отколешна мечта на Гариът, който благодарение на това, че натрупва състояние от индустрията на компютърните игри, може да си позволи цената – цели 30 млн. долара. Това също така му позволява да последва стъпките на своя баща Оуен - астронавт, който излиза на два пъти в космоса с НАСА през 1973 и 1983 г.

Като млад Ричард Гариът също иска да се присъедини към НАСА, но се налага да се прости с амбициите си заради не достатъчно доброто си зрение. Вместо това започва да създава компютърни игри като тийнейджър.

Гариът, който израства близо до Хюстън, Тексас, си спомня как неговата гимназия се сдобива с първия си компютър в средата на 70-те години. Тъй като той е отличен ученик, учителите му позволяват да полза компютъра колкото често иска.

След като открива, че програмирането на електронни игри някакси му се удава, той започва да създава собствени игри. През 1979 г., когато е на 18 г., една от неговите игри дори е пусната за продажба.

Докато работи на непълен работен ден в компютърен магазин, Гариът показва своята игра Akalabeth: World of Doom на своя мениджър. Мъжът е толкова впечатлен, че моли Гариът да направи копия, които да продава в магазина си.

Играта хваща окото на един от най-големите дистрибутори на игри, който казва, че иска да я разпространява в национален мащаб. Така от играта биват продадени около 30 000 копия, за което Гариът получава 150 000 долара.

Тази сума е близо три пъти по-голяма от годишната заплата на баща му в НАСА. "Седнахме да поговорим с моите родители, които казаха: 'Ами, това е добра идея, може би трябва да направиш още такива игри', и така започнах моята кариера", казва той пред BBC.

Въпреки това родителите му настояват той да учи и в университет и така Гариът се записва в Тексаския университет в Остин. Докато е още студент, той пуска първата версия на играта Ultima, в която има подземни затвори, дракони, средновековни рицари и магьосници.

Ultima 1 се продава в 50 000 копия и Гариът, в крайна сметка, прекъсва образованието си, за да се концентрира напълно върху създаването на компютърни игри. Заедно с брат си основават компания на име Origin Systems, за да пуснат следващи версии на играта.

Поредицата Ultima се продава в милиони бройки и печели все повече почитатели в гейминг общността. Ричард се среща с почитателите, като посещава събирания на фенове, облечен в средновековен костюм, като герой от играта на име Lord British.

Веднъж обаче нещата излизат извън контрол, когато обезумял фен влиза с взлом в дома му в Тексас и се налага Ричард Гариът да стреля с пистолет, за да се защити, преди полицията да дойде.

През 1992 г. Ричард и брат му продават Origin на гиганта в индустрията на игрите Electronic Arts за 35 млн. долара. Ричард остава на работа в Electronic Arts в продължение на осем години, преди да напусне и да създаде нова компания на име Destination Games. След това основава още компании, като настоящата му Portalarium е създадена през 2008 г.

Ричард Гариът е считан за пионер в индустрията на игрите и първия човек, който използва термина "аватар".

Той твърди, че още му харесва да се занимава с компютърни игри. "Аз съм много безгрижен човек," казва той.

"Горещо вярвам в това, че работата трябва да е забавление. Ако това не е така, значи работите грешната работа. Може би това е идеалистично и не е справедливо да се смята, че всеки може да има тази възможност. Ако обаче се наслаждавате на работата, която работите, това прави живота по-добър и е един от белезите за успех."

Треньорът по Fortnite, който създава тийнейджъри милионери19-годишният Хю Гилмор е един от най-успешните треньори по Fortnite в света

За да стигне до космоса, Ричард съосновава компания на име Space Adventures през 1998 г. За разлика от продължаващите усилия на Virgin Galactic и на компанията на Илон Мъск Space X, Space Adventures не се залавя да строи собствена ракета.

Вместо това тя прави така, че клиените й да ползват полетите на руската космическа агенция Роскосмос. Той пита и НАСА, но оттам получава отговор "не".

Първият човек, който стига до космоса благодарение на Space Adventures, е американският бизнесмен Денис Тито, който през 2001 г. се превърна в първия космически турист в света.

Пътуването на Ричард Гариът е осъществено седем години по-късно и въпреки че е съсобственик на компанията, му се налага да плати пълната цена. Space Adventures досега е изпратила седем души в космоса.

Ричард Вийзе, президент на Explorers Club, казва, че Ричард "често е най-умният човек в стаята".

"Идеята, че Ричард успява да измисли начин да отиде до космоса, когато по обикновен начин това бе невъзможно, говори много за това как той гледа на възможните неща. Често се питам дали Ричард получава достатъчно признание за това, че е един от първите пионери в частните полети до космоса", добавя той.

Гледайки напред, Ричард казва, че иска да се върне в космоса. "Мечтая за миналото и за бъдещите ми пътувания до космоса," казва той. "След като си пътувал веднъж до космоса, това само засилва желанието ти да прекараш още време там.“