Ако посетите Бахрейн, няма как да не забележите поне една погребална могила.

Те изглеждат като малки конусовидни хълмове и обикновено се срещат на групи - понякога са стотици, струпани в един район.

Погребалните могили датират от периода на дилмуните - древна култура, населявала Арабия през третото хилядолетие преди новата ера.

Исторически доказателства сочат, че цивилизацията Дилмун е разположена в Персийския залив, покрай търговския път между Месопотамия и долината на Инд, която е важен търговски център повече от 2000 години.

В северната половина на основния остров на Бахрейн се намират повечето от тези могили. Някога некрополите покриват огромни участъци земя и се смята, че са едно от най-големите гробища в древния свят. Според археолозите в Бахрейн е имало над 350 000 погребални могили в определен отрязък от време, посочва Amusing Planet.

Въпреки че са определени като могила, първоначално гробниците са цилиндрични ниски кули. Тази на височайшите особи са на два етажа, с по-големи размери и имат сложни погребални камери. Освен това формата, стилът и размерът на могилите варира от регион до регион.

Въпреки че е трудно да се установи твърда времева рамка, най-често срещаното предположение, че онекрополите са построени през ранния период на Дилмун за период от 450 години, приблизително между 2200 и 1750 г. пр.н.е.

Защо на една от пистите на това летище има два гроба?Писта 10 на международното летище Савана/Хилтън Хед в щата Джорджия не е особено трудна или плашеща за кацане, но пък самолетите буквално кацат върху няколко гроба

Погребалните могили, построени около II хилядолетие пр.н.е., свидетелстват за процъфтяващата цивилизация в района, отразена в обширни некрополи и разнообразие от гробове.

През последните 60 години 90 процента от тези погребални хълмове в Бахрейн стават жертва на развитието на страната. Тъй като населението нараства от 143 000 души през 1960 г. до 1.2 милиона през 2010 г., древните некрополи са разрушени, за да осигурят място за жилища, магистрали и друга инфраструктура.

"Има огромен натиск за изграждането на домове за разрастващото се население. Това е проблем, който вероятно присъства и в други страни, но той се изостря в Бахрейн поради ограничената площ", казва археолог за CNN.

В опит да съхрани тези паметници, Министерството на културата на Бахрейн подаде петиция до ЮНЕСКО през 2016 г., за да им бъде предоставен статут на световно наследство.

През 2019 г. желанието е изпълнено и около 20 отделни обекта са вписани в списъка на ЮНЕСКО със световно наследство. Общо тези защитени обекти съдържат повече от единадесет хиляди погребални могили.