В Китай се връщат на работа, а азиатските пазари ограничиха спада
Азиатските акции ограничиха поевтиняването си днес, след като китайските власти вдигнаха част от ограниченията върху работата и пътуванията, свързани с коронависура, което помогна на бизнеса да възобнови дейността си.
Като цяло нагласите обаче остават колебливи, тъй като броят на смъртните случаи от болестта се увеличава.
Вирусът уби над 900 в централната китайска провинция Хъбей към вчерашна дата, като повечето смъртни случаи бяха в столицата на провинцията Ухан, която е епицентърът на заразата.
За да ограничи разпространяването на вируса, китайското правителство трябваше да разпореди блокади на градове, да отмени полети и да затвори училищата в много градове.
В понеделник обаче работещите започнаха да се връщат в офисите и заводите, въпреки че голям брой учреждения остават затворени, а много от работещите в офиси ще продължат работа от дома.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изтри част от загубите си и губеше 0.5%. Японският Nikkei отстъпва с 0.4%, след като преди това падаше с над 0.8%, докато австралийският основен индекс също бележи лек спад.
Китайските индекси бяха единствените, отчитащи ръст в Азия, като индексът на сините чипове нараства с 0.4%, докато шанхайският SSE Composite добави 0.3%.
Вирусът вече е по-смъртоносен от епидемията ТОРС (тежък остър респираторен синдром) през 2002/2003 г.
Новият коронавирус също така вече се разпространи до най-малко 27 страни, заразявайки над 330 души извън Китай.
През уикенда американец, който беше приет в болница в Ухан, стана първата потвърдена жертва на вируса, която не е китайски гражданин.
Японски гражданин също е починал от болестта в Ухан.
Загубите на азиатските пазари днес продължиха спада от Уолстрийт от петък, когато Dow Jones падна с 0.9%, S&P 500 се понижи с 0.5%, а технологичният Nasdaq изгуби 0.5%.
E-mini фючърсите на S&P 500 изтриха загубите си от по-рано днес и нарастват с 0.1%, информира Ройтерс.
Китайската централна банка предприе редица мерки в подкрепа на икономиката, в това число понижение на лихвите и заливането на пазара с ликвидност. От днес тя ще предоставя специални средства на банките, които да бъдат отдавани под наем на компаниите, борещи се срещу вируса.
Въпреки мерките, анализатори очакват световната икономика да пострада от очакваното забавяне в ръста на китайската икономика.
“Засега нашето най-добро предположение е, че икономическите последствия, свързани с коронавируса, ще струват на световната икономика над 280 млрд. долара през първото тримесечие на тази година,” обявиха от Capital Economics в петък.
“Ако се окажем прави, тогава това ще означава, че световната икономика няма да отбележи ръст на тримесечна база за първи път от 2009 г.”
Вирусът засенчи другите пазарни новини, като в петък данните за заетостта в САЩ бяха по-добри от очакваните, но не успяха да подобрят пазарите нагласи.
Щатската икономика е създала 225 000 нови работни места през януари, като заетостта на строителните обекти нараства с най-много от година вследствие на по-хубавото време.
Лихвите по държавните облигации в еврозоната се понижиха, след като промишленото производство на Германия отчете спад за декември, записвайки най-голямото си понижение от януари 2009 г.
Еврото записа лек ръст, отдалечавайки се от четиримесечните си дъна, като за последно се разменяше срещу 1.0953 долара.
Доларът изтри загубите си спрямо йената и бележи повишение от 0.1% до 109.84.
Австралийският долар се оскъпи с 0.5%, до 0.6706 щатски долара, след като за кратко преди това падна до 11-годишно дъно от 0.6679. Австралиецът поевтиня с 0.2% миналата седмица, записвайки шест поредно седмично понижение.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, остана без промяна на ниво от 98.647 пункта.
При суровините фючърсите на петрола от сорта брент поскъпват със 17 цента, до 54.64 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол бележат ръст от 8 цента, до 50.4 долара за барел.
От 17 януари насам цените на петрола се понижават с 14%, а тези на медта с около 10%.
Цената на фючърсите на златото остава без промяна на ниво от 1 573.3 долара за тройунция.