Пенсионирането = мисията невъзможна?

Повечето работници имат конкретна възраст в главата си, когато става дума за пенсиониране.
Но традиционната възраст за пенсиониране на повечето пазари по света – 65 години, изглежда се променя.
Съвместно проучване на организацията Transamerica Center for Retirement Studies и Aegon Center for Longevity and Retirement показва кога работещите по света очакват да се оттеглят от работата на пълен работен ден.
Докато медианната възраст (величината в средата в даден списък с числа) в САЩ е 66 години, то в останалите страни по света тя варира. В Холадния тази възраст е най-висока – 67 години.
В Китай и Турция пък най-ниска – 58 години.
Така медианната възраст, на която работницте по света очакват да се пенсионират, се фиксира на 65 години.
Пенсионната възраст се покачва в САЩ и навсякъде по света, коментира Катрин Колисън, изпълнителен директор и президент на Transamerica Center for Retirement Studies, предава CNBC.
В САЩ, по официални данни, медианната пенсионна възраст за хора, родени след 1960 г., възлиза на 67 години.
Страните по света също се движат в тази посока. В Холадния медианната пенсионна възраст вече е 67 години, докато във Франция, Испания и Полша също има планове за повишаване на възрастта.
На каква възраст работниците в отделните страни очакват да се пенсионират;
Междувременно, в САЩ много работници очакват, че ще работят по-дълго, преди да се пенсионират.
Нещо повече – хората, които смятат, че никога няма да се пенсионират, изпъкват с доста висок дял в проучването.
Мнозинството от анкетираните работници, или цели 54%, очакват да работят и след 65-годишна възраст или никога да не се пенсионират.
Междувременно, едва 24% планират да се пенсионират на 65 години, а 22% са посочили, че ще сторят това дори по-рано.
„Хората планират да удължат трудовия си живот и да работят след пенсия”, казва Колисън. „Като цяло, повечето просто нямат достатъчно спестявания, за да се пенсионират комфортно”, добавя тя.
Над половината от анкетираните работници – 55%, посочват, че планират да работят на пълен и половин работен ден след пенсия. Докато повечето от тези работници цитират финансови проблеми, други имат различни мотивации да работят на старини.
Сред тях попадат поддържане на ума и тялото и избягването на социална изолация.
Работниците в САЩ виждат така нещата и поради друго притеснения. Трима на всеки четирима посочват, че системата за социално осигуряване може и да не съществува, когато дойде техният ред да се пенсионират.