Азиатските акции поскъпват, еврото близо до тригодишно дъно
Азиатските акции и щатските индексни фючърси поскъпват днес, докато инвеститорите се опитват да се отърсят от страховете относно епидемията от коронавирус след отчетения лек спад в броя на новите случаи на заразени.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се възстанови от трудното начало и бележи повишение от 0.4%.
Китайските акции изтриха загубите си от началото на сесията и отчитат ръст от 0.6%. Австралийският основен индекс нараства с 0.37%, докато японският Nikkei се повиши с 0.95%.
Фючърсите на индекса Euro Stoxx 50 се повишават с 0.65%, докато германският DAX нараства с 0.67%, а фючърсите FTSE отчитат ръст от 0.74%.
Еврото се търгуваше близо до тригодишно дъно спрямо долара след като разочароващите данни от Германия породиха опасения, че еврозоната е по-узязвима на външни сътресения, отколкото се смяташе преди това.
Китай, която е втората най-голяма икономика в света, все още изпитва затруднения с възстановяването на производствения сектор, след като наложиха сериозни ограничения на пътуванията с цел ограничаване на вируса, който тръгна от централната провинция Хъбей.
Много инвеститори гледат на официалните данните на Китай за вируса с огромна доза скептизицъм, но има надежди, че управляващите в страната ще предоставят още стимули в подкрепа за икономиката.
Фючърсите на щатския индекс S&P500 поскъпват с 0.3% в азиатската сесия днес. S&P 500 се понижи с 0.29% вчера, след като от Apple Inc обявиха, че няма да изпълнят зададените таргети за продажби, защото вирусът в Китай се отразява на веригата на доставките на компанията.
В континентален Китай вчера имаше 1 749 нови потвърдени случая на коронавирус, в сравнение 1 886 случая ден по-рано. Това е и най-ниското ниво от 29 януари насам.
Жертвите на вируса в Китай надхвърлят 2 000, а заразата стигна и до 24 други държави.
Централната банка на Китай свали лихвите по средносрочните си заеми в понеделник, което се очаква да подготви почвата за понижение на основната лихва утре.
На валутните пазари еврото се разменяше срещу 1.0798 долара, близо до най-ниското си ниво от април 2017 г.
Китайският юан за кратко поевтиня до 7.0136 спрямо долара.
Лихвата по тримесечните щатски държавни облигации бе на ниво от 1.5949% в азиатската сесия, над лихвата по 10-годишните книжа, която бе 1.5661%, информира Ройтерс.
Щатският лек суров петрол и брентът поскъпнаха с по над 1% до 52.63 долара за барел и 58.39 долара за барел, респективно, след като спадът в предлагането от страна на Либия компенсира опасенията относно по-слабото търсене в Китай.
Очакванията, че ОПЕК и нейните съюзниците, сред които и Русия, ще намалят производството допълнителни, би трябвало да подкрепят цените.
Следващата среща на ОПЕК и съюзниците й е във Виена на 6 март.