Море от червено на пазарите днес заради коронавируса
Акциите в световен мащаб и петролът поевтиняват днес, докато златото, което е считано за актив убежище, поскъпва, след като разпространението на коронавируса извън Китай помрачи перспективите пред растежа на световната икономика, като броят на заразените и смъртните случаи в Южна Корея, Италия и Близкия изток нарасна.
В Южна Корея беше обявено извънредно положение, след като броят на заразените скочи до над 700, а смъртните случаи вече са седем. В Италия вече има трети смъртен случай вследствие на коронавируса, след като броят на заразените скочи до над 150 през уикенда, в сравнение с едва три в петък.
Иран, която обяви първите си случаи на зараза през миналата седмица, информира, че има потвърдени 43-ма заразени и осем смъртни случая. Саудитска Арабия, Кувейт, Ирак, Турция и Афганистан наложиха транспортни и имиграционни ограничения на ислямската република.
E-mini фючърсите на щатския индекс S&P500 падат с 1.2% в ранната азиатска сесия, докато тези на японския индекс Nikkei губят над 2%. Фючърсите на EuroStoxx 50 отчитат спад от 1.5%, а тези на лондонския FTSE бележат понижение от 1%.
Азиатските пазари също бяха море от червено.
Австралийският основен индекс губи 2.2%, докато новозеландският отчита спад от 1.3%.
Южнокорейският KOSPI падна с около 3%. Китайските индекси отвориха на отрицателна територия, като индексът на сините чипове CSI300 отстъпва с 0.6%.
Така азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижава с 1.6% и е на най-ниското си ниво от началото на февруари. Японските пазари са затворени заради празник днес
“Има много лоши новини около коронавируса, като общият брой на заразените все още се увеличава,” заяви пред Ройтерс старши икономистът в AMP Шейн Оливър.
Вирусът уби 2 442 души в Китай, където има 76 936 случая на заразени и се отрази сериозно на втората най-голяма икономика в света.
Той се разпространи в 28 други страни и територии, като смъртните случаи извън Китай са около 25, според Ройтерс.
Докато инвеститорите залагаха, че централните банки ще се намесят с още стимули в подкрепа на икономическия растеж, а фючърсите на федералните фондове скочиха, което е индикация за предстоящи понижения на лихвите.
В отговор на това доларът поевтинява във втора поредна сесия днес спрямо йената, като се търгува на ниво от 111.48.
Загубите на долара започнаха в петък след изнесените данни слаби данни за бизнес активността в САЩ. Производственият сектор също отчете най-слабите си резултати от август.
“Данните отрезвиха щатския пазар на акции по отношение на ефекта от вируса,” казва валутният анализатор в NAB Родриго Катрил, който добавя, че “вероятно е прекалено рано инвеститорите да се отказват от долара“.
Въпреки загубите от петък насам, доларът поскъпна с 1.7% през миналата седмица и все още бележи повишение от 2.7% от началото на годината.
“Вероятно навлизаме в период на объркани и потенциално подвеждащи икономически данни,” казва Катрил.
“САЩ имаше лош ден по отношение на икономическите данни, но ние смятаме, че те бяха само индикация за това какво предстои, като още големи икономики вероятно ще обявят слаби данни.”
Австралийският долар поевтинява с 0.3% и се търгува близо до 11-годишно дъно.
Еврото отстъпва с малко до 1.0828 спрямо долара.
Доларовият индекс отчита леко повишение за деня до 99.489.
При суровините цените на петрола се понижиха вследствие на опасенията на инвеститорите относно ефекта от коронавируса, докато водещите страни производителки изглежда не бързат да ограничават производството.
Цената на брента се понижи с 3%, или 1.77 долара, до 56.72 долара за барел, докато щатският лек суров петрол поевтиня с 2.7%, или 1.48 долара, до 51.9 долара за барел.
Фючърсите на златото в САЩ поскъпват с 1%, до 1 665.1 долара за тройунция. Спот цената на метала скочи до седемгодишен връх от 1 678.58 долара за тройунция, след като отчете най-голямото си седмично повишение от август насам.