Готови ли са финтек компаниите за коронавируса?
Истерията около вирусната епидемия има редица странични ефекти в САЩ – от недостиг на хранителни продукти по магазините до скок в цената на акциите на компании, предлагащи услуги за работа или комуникация от разстояние.
Обхватът на тези ефекти може да се разпространи и към индустрии, които на пръв поглед нямат нищо общо със ситуацията. Една такава ниша представляват компаниите за финансови технологии, пише Forbes.
Ако хората не пътуват поради страх от коронавирус, то те харчат по-малко средства чрез кредитните си карти. Visa и Mastecard предупредиха инвеститорите, че очакват спад в продажбите спрямо предварителните очаквания през настоящото тримесечие с между 2% и 4%.
Visa вече отчете „рязко забавяне” в своя трансграничен бизнес, особено при трансакциите, свързани с пътуване.
Акиите на компанията поевтиняха с около 12% спрямо пика на пазара от 19 февруари 2020 г. За сравнение, индексът S&P 500 намаля с 10% през същия период.
На фона на това, че коронавирусът започна да се разпространява в САЩ, потребителите излизат по ресторанти и барове по-малко и мислят внимателно, преди да влязат в магазин, където принципно се струпват големи групи хора на едно място – нещо нежелано в условията на страха от коронавируса.
Това означава, че финтек бизнеси, като Square, който помага на малките бизнеси да приемат картови плащания, могат да пострадат от назрялата ситуация.
Коронавирусът представлява риск за бизнеса, посочиха от компанията в своя годишен доклад за 2019 г.
Въпреки че едва 5% от приходите на фирмата идват извън САЩ, 65% се дължат на такси за трансакции, които могат много бързо да се свият, ако в страната се разгърне епидемия. Акциите на Square поевтиняха с 9% спрямо 19 февруари.
В света на стартъпите, където рисковите инвеститори оценяват редица компании на невероятно високо ниво, забавянето на фондовите борси може да се окаже катализатор за по-ниски оценки и отдръпване на финансиране.
Финтек компаниите, фокусирани върху потребителите, са изправени пред голям риск. Така например, ако хората се заседяват повече по домовете си, дигитални банки, като Chime, могат да понесат щети.
Chime разчита предимно на приходи от трансакционни такси при търговците, когато клиентите използват банкови карти за разплащане.
А ако пазарите вървят надолу, потребителите ще намалят покупките. За приложенията за инвестиционни съвети, като Betterment и Wealthfront, поевтиняването на книжата означава по-малко приходи, тъй като те начисляват такси под формата на определен процент върху стойността на активите, които са под тяхно управление.
Компании, чиито растеж разчита на високите разходи за маркетинг, също се намират в опасна позиция, казва Дан Розенбаум, партньор в консултантската фирма Oliver Wymann и бивш директор на Bank of the West.
Разходите за маркетинг обикновенно са първото перо по даден бюджет, което претърпява съкращения при забавяне в приходите или криза. Chime похарчи десетки милиони долари за маркетинг през миналата година, по данни на компанията за медийни проучвания Kantar.
„Едно нещо, което спадът на пазарите през миналата седмица ми напомня, е рецесията от 2001 г., когато технологичният балон се спука”, казва той.
Оценките бяха високи и когато пазарът се срина, а прозорецът за първични публични предгания се затвори, младите компании имаха проблеми да намерят финансиране. Много трябваше да преустановят дейност.
Стюард Соп, който прекара 15 години като търговец на Wall Street, преди да основе дигиталната банка Current преди 5 години, е съгласен, че младите компании могат да изпаднат в трудно положение.
Той смята, че пропадането на пазара не е приключило. „Смятаме, че S&P 500 ще отиде до 2 300”, казва той. Понастоящем нивото на S&P 500 варива около 3000 пункта.
„Навярно сме по средата на корекцията. Ще продължи още няколко месеца”, добавя той.
Друг негативен фактор за стартъпите може да се окаже нежеланието на рисковите инвеститори да извадят пари на масата точно в този момент.
По данни на PitchBook рисковите и дяловите инвеститори са подготвили рекордните 1.2 трилиона долара за вложения, но тази сума може и да не влезе в оборот заради напрежението, създадено от коронавируса.