Европейските стартъпи с рекордно финансиране през 2019 г.
Европейските стартъп компании са набрали рекордно финансиране от началото на годината, като общо 34.3 млрд. долара рискови капитали са насочени към прохождащите технологични фирми на континента от началото на 2019 г.
Това сочи нов доклад на на базираната в Лондон компания за рисков капитал Atomico, според която огромната сума се дължи на рекордния брой кръгове за финансиране, в които са набрани по 100 млн. долара или повече. Те съставляват общо 40% от сделките.
През 2018 г. в технологичната индустрия на континента са инвестирани общо 24.6 млрд. долара, а секторът привлече 22.6 млрд. долара в годината преди това, според данни на Dealroom, цитирани от CNBC.
Тази година са регистрирани огромни сделки по финансирането на стартъпи в Европа. Британското приложение за доставка на храни Deliveroo набра 575 млн. долара през май, като един от основните инвеститори беше Amazon.
Технологичната компания Babylon пък набра 550 млн. долара в инвестиционна сделка, която беше подкрепена от суверенния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия през август.
Проучването обаче насочва вниманието и към проблема с половото разнообразие в технологичния сектор.
Atomico, която е провела проучването си сред 1 200 основатели, казва, че цели 92% от парите, инвестирани в европейски стартъпи, са насочени към компании, основани изцяло от мъже.
Тази цифра почти не се променя, в сравнение с предходната година, и е индикатор за липсата на промяна по отношението на предоставянето на подкрепа на жените технологични предприемачи.
Технологичният индустрия в Европа също така изглежда не представлява достатъчно и хората с различен етнически произход и социален статус.
Общо 81% от участвалите в проучването предприемачи са казали, че са живеели добре и преди да основат собствена компания, доста повече от 39-те процента от европейските граждани, които твърдят, че живеят добре, по данни на Евростат.
Най-добре представящият се сектор по отношение на набирането на средства в Европа е финтек индустрията с над 9 млрд. долара. Германската компания N26, например, набра 470 млн. долара, докато шведската Klarna получи 460 млн. долара.
В Европа в момента има 99 еднорога, или стартъп компании с пазарна оценка от над 1 млрд. долара. За сравнение, преди пет години те са били едва 22.
В доклада на Atomico също така се отбелязва, че IPO-тата на европейските технологични компании падат до 33 през тази година, в сравнение с 87 през 2018 г.
През тази година пък няма нито една технологична компания, подкрепена от рискови капитали с оценка от 1 млрд. долара или повече. Въпреки това, IPO-тата в Европа са с четири повече от тези в САЩ.