Защо таксите и комисионите стават все по-важни за банките?
През първия месец на 2020 г. банковата система генерира печалба от 52 млн. лв, което е с 32% по-малко, в сравнение с януари 2019 г.
Как обаче се променя структурата на банковите приходи и има ли промяна в сегментите, от които трезорите реализират по-голямата част от своите постъпления?
Справка на Profit.bg в статистиката на Българската народна банка показва, че през януари 2020 г. приходите на банките от лихви възлизат на 257.15 млн. лв, тези от такси и комисиони са на стойност 104.92 млн. лв, а нетният финансов резултат от операции с финансови активи, държани за търгуване, възлиза на 37.59 млн. лв.
Това са трите основни пера в отчета за приходите и разходите на банковата система.
Спрямо първия месец на 2019 г. приходите от лихви се увеличават с 0.5 на сто, тези от такси и комисиони се увеличават с 2.4 на сто, а нетният финансов резултат от операции с финансови активи през януари 2019 г. беше отрицателен - в размер на 42 млн. лв.
Освен че темповете на нарастване на приходите от такси изпреварват тези на лихвените постъпления, се увеличава и техния дял в общия нетен оперативен доход от 40.06% на 41.67% към 31 януари 2020 г.
В по-дългосрочен план динамиката в структурата на банковите приходи потвърждава тази тенденция. Преди десетилетие, в края на януари 2010 г., лихвените приходи на банковата система са на стойност 428.76 млн. лв, което е с близо 67% повече, отколкото в момента.
Приходите от такси и комисиони пък тогава са на стойност 61.84 млн. лв, или с 41% по-малко, отколкото към днешна дата.
Тази тенденция, разбира се, не е уникална за България. На фона на рекордно ниските лихвени проценти по света, които в някои държави вече са отрицателни за определени сегменти, банковият сектор беше принуден да компенсира по някакъв начин свиването на лихвените маржове (разликата между лихвите по кредитите и по депозитите).
В баланса на българската банкова система също настъпват известни промени. Финансовите активи, държани за търгуване, възлизат на 597.39 млн. лв към 31 януари 2020 г., или с 66% повече от миналата година.
В най-голяма степен този ръст се дължи на увеличаването на портфейла от дългови ценни книжа - от 170 млн. на 372 млн. лв.
Като цяло обаче делът на финансовите активи, държани за търгуване, заема дял от 0.5% в общата сума на активите на банковата система, което е доста под равнището им отпреди 10 години.
Тогава (към края на януари 2010 г.) те са на стойност 806.9 млн. лв, а делът им е бил около 1.15% от общите активи, тоест над два пъти по-голям от настоящия.
Изводът от всичко това е, че за момента банките предпочитат да се фокусират върху източниците на приходи с възможно най-нисък риск. Като такива безспорно се очертават постъпленията от такси и комисиони, които през последното десетилетие драстично увеличават своята тежест в портфейла на трезорите.
И докато лихвите в Европа, а и в останалия свят, не тръгнат по пътя на "нормализацията", е много вероятно тази тенденция да се запази.