Covid-19 едва ли ще изчезне през лятото
Новият коронавирус Covid-19 едва ли ще изчезне през лятото, заяви в сряда агенцията за контрол на заболяванията на Европейския съюз
Европейският център за контрол на заболяванията (ECDC) цитира проучване, което казва, че вирусът не става по-малко опасен при горещи и влажни условия, което намалява надеждата, че северното полукълбо може да получи известно облекчение от епидемията, когато настъпи лятото.
"До момента няма доказателства, че SARS-CoV-2 ще покаже подчертана зимна сезонност, като други човешки коронавируси в северното полукълбо", се казва в доклад на ECDC, използвайки името на новия вирус, който причинява болестта Covid-19.
Документът цитира предварителни анализи от епидемията в Китай, която установи, че вирусът е в състояние да поддържа високи нива на репродукция в тропически места с висока влажност, като Гуанси и Сингапур.
"Това подчертава значението на прилагането на мерки за интервенция като изолация на заразени лица, дистанциране на работното място и закриване на училище", посочва агенцията.
Системите на здравеопазването в Европа са изправени пред висок риск от насищане, се казва в доклада. Моделът му прогнозира, че съществуващият капацитет за легла за интензивно лечение ще бъде надвишен във всички европейски страни до средата на април, освен ако не бъдат предприети стъпки като увеличаване на капацитета и намаляване на разпространението на болестта.
ECDC също така преразгледа своята оценка на риска, причинен от вируса, за възрастните хора и хората с хронични заболявания в Европа, до "много висок" от "висок". Агенцията поддържа оценката си, че останалата част от обществеността е изправена пред "умерена" опасност от вируса.
Като цяло рисковете за страните са "умерени", ако предприемат смекчаващи мерки, такива като закривания на училища, но "много високи" при липса на такива мерки, се казва в доклада, който обхваща 27-те държави от ЕС, плюс Великобритания, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн.
Властите трябва да осигурят защитна екипировка и да установят подходящи процедури за защита на здравните работници, които са все по-изложени на вируса и биха могли да разпространят болестта и върху други пациенти.
ECDC заяви, че в Китай до 10% от общия брой заразени инфекции са сред медици и медицински сестри, което е много над процента от близо 4%, който е докладван досега в други проучвания.
В Италия и Испания, двете страни от ЕС, най-засегнати досега от епидемията, процентът на засегнатите от вируса здравни работници е съответно 9% и около 13%. съобщава БНР.
ECDC също така цитира научни изследвания, според които вирусът може да оцелее до 3 часа във въздуха, до 4 часа върху мед, до 24 часа върху картон и до 2-3 дни върху пластмаса и неръждаема стомана, макар че вирусните частици (вирионите) намаляват, с което и вероятността от заразяване.