Тръмп: Отваряме за Великден. Бизнесът: Не бързайте толкова
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп иска страната му да се върне към нормален режим на работа до Великден. По думите му много от строгите мерки, които в момента се взимат за ограничаване на епидемията от Covid-19, дотогава няма да са нужни.
Президентът е притеснен от икономическите последствия, предизвикани от затварянето на дребния и средния бизнес. В телевизионно интервю пред FOX News той коментира, че до Великден (който в САЩ и останалите протестантски и католически държави тази година се пада на 12 април), се надява бизнесът в страната да е възстановил нормалните си обороти.
Оказва се обаче, че много от американските компании не споделят неговия ентусиазъм.
Американската търговска камара, Националната федерация на тъговците на дребно и Националната ресторантьорска асоциация призоваха своите партньори и служители да следват препоръките на здравните институции и да останат по домовете си колкото е необходимо, за да ограничат разпространението на вируса.
"Това би било трудно решение. Може би при други обстоятелства щях да го взема по-лесно, но не и когато знам, че това би коствало човешки животи", коментира пред Reuters Мелани Краутстрънк, която е собственик на бирария в Тенеси, по повод идеята на Тръмп заведенията да отворят за Великден.
До този момент заразените с коронавирус в САЩ вече са над 60 000, а смъртните случаи са 827.
В резултат на ограничителните мерки броят на американците, подали заявления за помощи за безработни, се увеличи с най-високите темпове от 2012 година насам. Според прогноза на икономисти, цитирана от Bloomberg, за седмицата до 21 март броят на безработните се е увеличил с 1.64 милиона.
Ако предвижданията се сбъднат, това ще е нов рекорд в историята на страната. Предишният е поставен в седмицата, приключила на 2 октомври 1982 година, когато без работа остават близо 700 хиляди души.
Въпреки това Американската търговска камара, която е една от най-големите бизнес организации в САЩ, заяви категорично, че следва препоръките на здравните експерти.
"Призоваваме всички компании и граждани да следват съветите на лекарите и да спазват мерките за социално дистанциране. Вярваме, че ще можем да се върнем към нормалния си работен режим, но само когато това е безопасно", заяви комуникационният директор на камарата Нийл Брадли.
Дейвид Френч от Асоциацията на търговците на дребно е на мнение, че ситуацията е много динамична и не може да се предвиди колко дълго ще продължи. Той заяви, че според него е най-добре търговците да спазват препоръките на Центъра за контрол на заразните болести.
"Ние не сме сигурни кога ресторанитте ще могат да отворят, защото не е ясно дали изобщо ще има клиенти, които ще искат да ги посещават", коментира пред Reuters Шон Кенеди, който е сред членовете на асоциацията.
Междувременно Сенатът на САЩ одобри без възражения законопроекта за икономическите стимули на стойност 2 трилиона долара, насочени към бизнеса и служителите, които са заплашени от съкращения. Извънредни разходи се предвиждат и за покупка на медицинско оборудване за американските болници.