Какво прогнозират математическите модели за жертвите на COVID-19?
Експертите по инфекциозни болести не са сигурни колко дълго ще продължи пандемията от коронавирус, но са съгласни, че най-лошото за САЩ тепърва предстои.
Миналата седмица случаите на заразени в страната скочиха с над 40% само за 24 часа.
Тази седмица броят на случаите всеки ден продължава да расте, въпреки че американците практикуват социално дистанциране, като работят от вкъщи, ограничават излизанията си и спазват дистанция един от друг.
За да определят накъде върви пандемията в САЩ, 18 изследователи, занимаващи с изготвянето на математически модели в сферата на инфекциозните болести, разработват собствени прогнози за това как може да се развие заразата в идните месеци.
Според техните изчисления едва 12% от всички случаи на коронавирус (в това число и асимптоматичните) са документирани в САЩ към 15 март, което би означавало, че по онова време около 29 000 заразени не са били диагностицирани. Към днешна дата в САЩ има над 69 000 потвърдени случая с повече от 1 000 жертви.
Средната прогнозна стойност на изследователите предполага, че вирусът би могъл да убие около 195 000 души в САЩ до края на годината, но този брой варира значително в зависимост от модела.
Най-крайният от техните модели прогнозира, че до 1.2 милиона души може да умрат. За сравнение, грипният сезон в САЩ обикновено убива между 11 000 и 95 000 души, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията.
Не всички смъртни случаи от коронавирус, които прогнозират моделите, обаче ще са вследствие на настоящата зараза. Учените казват, че през есента е възможна втора вълна на заразяване, в периода между август и декември. Вероятността това да се случи, според тях, е около 73%.
От февруари учени от Университета на Мачачузетс Амхърст провежда седмични анкети сред 25 експерти по инфекциозни болести относно траекторията на заразата от коронавирус в САЩ. Отговорите на 18 от експертите бяха публикувани в доклад на 18 март.
Авторът на проучването Томас Макандрю не е молил експертите да вземат предвид мерките за социално дистанциране в моделите си, но те са имали опция да го направят.
Според някои от моделите в САЩ може да има 1 милион смъртни случая до края на 2020 г., докато други прогнозират че жертвите ще са хиляди.
Други модели пък прогнозират, че до 2.2 милиона души може да умрат в САЩ.
Епидемията от коронавирус може да отнеме живота на 1.8 милиона души по света. Това прогнозират учени от Имперския колеж в Лондон, информира БТА, позовавайки се на Франс прес.
Тези хипотези се основават на математически симулации, при които са взети предвид заразността и предполагаемата смъртност от COVID-19.
В предишен доклад на Имперския колеж от средата на март се посочваше, че епидемията може да отнеме живота на до 510 000 души в Обединеното кралство и да засегне 81 процента от населението при чисто хипотетичната ситуация, в която не бъдат взети никакви мерки.
Тази публикация стана обект на много критики в научната общност, но накара правителството да промени стратегията си за борба с епидемията, отбеляза АФП.
В хипотетичния случай, в който не бъдат взети никакви мерки срещу епидемията по света, авторите на публикуваното днес проучване казват, че броят на жертвите може да достигне 40.6 милиона и да се заразят 7 милиарда, тоест почти всеки човек на планетата.