ВМА: До дни изписваме най-възрастния пациент с коронавирус у нас

Във Военномедицинска академия има 26 хоспитализирани с коронавирус. 14 души вече са изписани, като 10 са напълно оздравелите с две отрицателни проби за 24 часа.
Това съобщи на сутрешния брифинг на Националния оперативен щаб полковник доц. Георги Петров, който ръководи катедрата по инфекциозни заболявания в болницата.
Той заяви, че трима от хоспитализираните са в тежка клинична форма, но засега лекарите успяват да ги "опазят" от навлизане във фазата на механична апаратна вентилация.
"При нас се намира най-възрастната жена, диагностицирана с коронавирус, на 86 години. Тя е в добро състояние, лекува се с агресивна антибиотична терапия и дори в следващите няколко дни вероятно ще бъде изписана", каза още доц. Попов.
"Четирима души дълго време се задържат с наличие на коронавирус в носоглътката, което ги прави опасни за околните, така че ги наблюдаваме, въпреки че вече са на домашно лечение. Интересното е, че този вирус засяга семейства, по трима-четирима души в една фамилия, включително имаме и случаи в една комуна от седем жени и едно дете, където 90% са с положителни проби", заяви доц. Попов.
Той обясни, че се изпращат мобилни екипи на наблюдаваните по домовете.
По думите му при средно тежките форми на заболяването възрастта на пациентите е от 32 до 86 години, като средната е 52 години
Скритият инкубационен период пък е около 9 дни. Доц. Попов обобщи и основните клинични прояви при заболяването.
"Най-често срещаното е повишаването на температурата. Няма остро повишение както при грипа, при който се наблюдава вдигане на 39-40 градуса до часове. При коронавируса температурата достига до 38 градуса, като при усложняването на проблемите в долните дихателни пътища, тя може да достигне и до 38.5", каза ръководителят на катедрата по инфекциозни заболявания във ВМА.
По думите му сухата кашлица се описва от болните като дразнеща и нетърпима. Тя може да продължи 10-14 дни.
Болките и дразненето в гърлото, както и хремата, също се наблюдават при част от пациентите, но се преодоляват бързо.
"Главоболието се наблюдава при голям процент от болните (25%). То се дължи на иннтоксикацията на организма заради вируса, както и на хипертоничните прояви на заболяването. Задухът се описва като симптом при 45% от болните. Описва се като тежест в гърдите и се наблюдава при по-сериозните увреждания", обясни доц. Попов.
5% от хората изпитват болки в гърба и кръста, а загубата на обоняние и вкус се наблюдава при 3% от хоспитализираните.
"Този симптом обаче явно има субективни особености, защото в комуната, например, почти 90% имаха този симптом", добави доц. Попов.
Диарията и коремният дискомфот се наблюдават в 1% от случаите.
"На петия ден от заболяването обикновено се развива усложнение в долните дихателни пътища. Наблюдаваме много тежки рентгенови прояви при пневмониите. Това налага лечението с масивна антибиотична терапия. Съвременните производни на хлорокин фосфата и хидроксихлорохина също се използват за лечение на болестта, както и производните на лопинавир и ритонавир", каза още инфекционистът.