Бесънт: Без споразумения със САЩ, ставките за държавите ще се върнат на „реципрочни“ нива
„Ако дадем твърде много сигурност на другите държави, тогава те ще ни изиграят в преговорите“, смята финансовият министър
&format=webp)
Ако страните не постигнат търговски споразумения по време на 90-дневната пауза, митата скоро ще се върнат на „реципрочно“ ниво.
Това коментира в интервю за CNN министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт.
„Президентът Тръмп ги предупреди, че ако не преговарят добросъвестно, ще се върнат на нивото от 2 април.“
Има 18 „важни“ търговски партньори, с които САЩ са най-силно фокусирани върху затвърждаване на сделките, посочи Бесънт. Той не уточни колко бързо митническите ставки могат да се върнат към „реципрочни“ ставки.
„Има много по-малки търговски взаимоотношения, за които просто можем да измислим вариант. Другото ми усещане е, че ще сключим много регионални сделки - „това е ставката за Централна Америка, това е ставката за Централна Африка“, добави финансовият министър.
Президентът Доналд Тръмп обяви списък с „реципрочни“ мита на 2 април, който нарече „Ден на освобождението“. По-късно той постави налозите на пауза за 90 дни, което доведе до понижаване на ставките до базовата от 10%.
В петък Тръмп заяви, че времето за страните да сключат търговско споразумение със САЩ изтича.
„Имаме 150 държави, които искат да сключат сделка, но не сме в състояние да преговаряме с толкова много държави“, заяви Тръмп на бизнес кръгла маса в Абу Даби. „Така че в определен момент, през следващите две-три седмици, мисля, че Бесънт и министърът на търговията Лутник ще изпратят писма, в които по същество ще кажат на хората - ще бъдем много справедливи, но ще им кажем какво ще плащат, за да правят бизнес в САЩ.“
Пазарите се покачиха в понеделник, след като Бесънт и търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър очертаха временна деескалация на търговската война с Китай в Женева, Швейцария, като САЩ намалиха митата върху китайския внос от 145% на 30%, а Китай намали митата върху американските стоки от 125% на 10%.
Миналата седмица S&P 500 се повиши с 5,3%, като имаше пет последователни сесии на ръст, допълва CNN.
Натискът върху бизнеса и потребителите
На въпрос за несигурността, предизвикана от митата, Бесънт отговори, че тактиката на администрацията за водене на преговори е „стратегическа несигурност“.
„Ако дадем твърде много сигурност на другите държави, тогава ще ни изиграят в преговорите. Убеден съм, че в края на тези преговори и търговците на дребно, и американският народ, и американските работници ще бъдат в по-добро положение“, категоричен е министърът.
На въпрос за въздействието на митата върху малките компании, които разчитат на продукти, произведени в Китай, Бесънт отговори, че САЩ „ще продължат да търгуват с Китай с видовете продукти, за които малкия бизнес говори, при по-ниски нива на митата“.
Много американски малки предприятия са изправени пред сериозни рискове, тъй като разходите са скочили сериозно, а плановете за растеж са несигурни поради колебанията в тарифните ставки.
Компаниите прехвърлят разходите си върху клиентите, като повишават цените, за да избегнат свиването на маржовете - схващане, което администрацията на Тръмп многократно е оспорвала.
Гигантът в търговията на дребно Walmart е сред последните компании, които предупредиха за повишаване на цените. В събота Тръмп им отговори с публикация в Truth Social, че „трябва да преглътнат тарифите“.
Бесънт заяви, че в събота е разговарял директно с главния изпълнителен директор на Walmart Дъг Макмилън.
„Walmart ще поеме част от тарифите, а част от тях може да се прехвърлят върху потребителите“, призна Бесънт.
САЩ загубиха последния си перфектен кредитен рейтинг
В петък рейтинговата агенция Moody's Ratings понижи рейтинга на дълга на Съединените щати, който беше ААА. Moody's го понижи до Aa1, присъединявайки се към другите две големи агенции Fitch Ratings и S&P, които понижиха рейтингите на американския дълг съответно през 2023 г. и 2011 г.
Moody's се позова на загрижеността за нарастващия дълг на страната в размер на 36 трилиона долара на фона на блокирането на Конгреса по отношение на проектозакона за бюджета на Белия дом, който според Комитета за отговорен федерален бюджет ще увеличи дълга с 3,3 трилиона долара през следващите 10 години.
Бесент коментира, че „не вярва много на понижението на рейтинга от Moody's“.
Понижаването на рейтинга може да накара повече инвеститори да сметнат, че отпускането на парични заеми на правителството е по-рисковано, което може да доведе до повишаване на доходността на американските държавни ценни книжа. Те оказват влияние на различни дългови книжа, включително лихвите по ипотечните кредити за жилища и договорите, сключени по целия свят., допълва CNN.