Преди няколко дни това би изглеждало почти невъзможно, но в понеделник, за изненада на глобалните инвеститори и обикновените бизнеси, опасяващи се от търговска война, САЩ и Китай се споразумяха да намалят митата в следващите 90 дни.

Това е значителна стъпка към деескалация на търговската война между двете най-големи икономики в света, които засега отменят повечето от тарифите, които си бяха наложили от април насам, в битка „око за око“, която заплашваше да преобърне световната икономика.

САЩ се съгласиха да намалят до 10% така наречените реципрочни тарифи, наложени на Китай, които президентът Тръмп увеличи до 125%. Китай по подобен начин се съгласи да намали ответните си тарифи върху американски стоки от 125% на 10%.

Двете страни се съгласяват да задържат тези тарифи на това ниво за 90 дни, давайки си време да намерят начин да запазят търговските отношения, които заплашваха да спрат.

Други тарифи върху китайския внос обаче остават в сила, включително 20% такса, свързана с предполагаемата роля на Китай в кризата с фентанила. Това означава, че по-голямата част от китайския внос в САЩ ще се сблъска с общо 30% мито. Съществуват и отделни мита върху вноса на стомана, алуминий и автомобили, както и някои специфични мита върху китайски стоки, които все още са в сила от първия мандат на Тръмп и мандата на бившия президент Джо Байдън.

Пекин се съгласи да спре или отмени редица нетарифни ответни мерки, които предприе, за да отвърне на митата на Тръмп. Сред тях са ограничения върху износа на критични минерали, използвани в батерии и други високотехнологични приложения.

След обявяването на новината световните борси продължиха възхода си, като фючърсите на индекса S&P 500 нараснаха с 2,8%.

Американският долар поскъпна с 0,7% спрямо кошница от водещи валути, докато златото - считано за сигурен актив - поевтиня с 2,3%.

Дан Айвс, анализатор в Wedbush Securities, коментира пред The Wall Street Journal, че огромният мащаб на намалението на тарифите е „сценарий мечта“.

„Искаме по-балансирана търговия и мисля, че и двете страни са ангажирани с постигането на това“, заяви американският финансов министър Скот Бесънт по време на брифинг в Женева в понеделник. „Нито една от страните не желае икономическо разделение.“

Вашингтон и Пекин са въвлечени в ескалираща търговска война от началото на април, когато президентът Тръмп наложи допълнителни мита върху китайския внос, което предизвика ответни мерки от страна на Пекин.

Наказателните мита нанесоха сериозни щети на търговията между двете страни, като миналия месец Бесънт призна, че ситуацията е непоносима в дългосрочен план.

Въпреки че споразумението представлява само първа стъпка към по-дългосрочен договор, то е първият ясен сигнал за намаляване на икономическото напрежение между двете суперсили.

Бесънт и търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър представляваха Белия дом по време на преговорите в Женева, а китайската делегация бе водена от вицепрезидента Хъ Лифън.

Преди началото на разговорите в Женева Бесънт предупреди, че нивото на митата между САЩ и Китай на практика представлява „търговско ембарго“.

Американски бизнес лидери, включително главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън, в последните седмици призоваваха Вашингтон и Пекин да седнат на масата за преговори, тъй като икономическите щети от конфликта ставаха все по-очевидни.

При среща с Тръмп главните директори на Walmart и Target предупредиха, че митата ще доведат до празни рафтове в магазините им.

До съвсем скоро обаче липсваха индикации, че някоя от страните е готова да отстъпи, като представители на Пекин обвиняваха американската администрация в тормоз и категорично отказваха да капитулират.