Тръмп готви нови мита срещу света, докато търговските преговори с Китай буксуват
По време на среща с бизнес лидери в Обединените арабски емирства в петък, Тръмп заяви, че Вашингтон ще наложи нови мита към търговските си партньори „в следващите две до три седмици“.
&format=webp)
Президентът на САЩ Доналд Тръмп даде да се разбере, че Белият дом ще наложи едностранно нови мита на много от търговските си партньори, вместо да сключва споразумения с всеки от тях.
По време на среща с бизнес лидери в Обединените арабски емирства в петък, Тръмп заяви, че Вашингтон ще наложи нови мита „в следващите две до три седмици“.
Той добави, цитиран от Financial Times, че министърът на финансите Скот Безънт и министърът на търговията Хауърд Лутник „ще изпратят писма, в които по същество ще информират хората“ какво „ще плащат, за да правят бизнес в Съединените щати“.
Тръмп заяви, че макар „150 страни“ да искат да сключат споразумения, „не е възможно да се срещнем с всички, които искат да ни видят“.
Администрацията му намали много от митата, обявени от Тръмп на така наречения ден на освобождението на 2 април, до 10% за период от 90 дни.
През този месец тя сключи споразумение с Обединеното кралство за облекчаване на митата за продукти като стомана и автомобили, а тази седмица съвместно с Китай обяви намаляване на митата.
Освен това Вашингтон води преговори с ЕС, Япония, Индия и други страни.
На фона на ескалацията, първата среща на високо равнище между Китай и САЩ в Швейцария на 12 май даде начало на временно разведряване.
Китайският търговски пратеник Ли Ченгън определи преговорите като „добри“, но конкретни резултати не бяха оповестени. Китайската страна остана сдържана, като дори отказа да потвърди дали предстои разговор между Тръмп и Си Дзинпин.
Двете страни се съгласиха да намалят част от митата временно, за да се отвори възможност за „по-трайно споразумение“ и установиха „механизъм за комуникация“ по икономически и търговски въпроси. Това донякъде подобри прогнозите за китайската икономика – според анализатори мярката е облекчила краткосрочните рискове.
Въпреки това, търговските напрежения продължават на други фронтове, пише CNBC.
Бюрото за индустрия и сигурност на САЩ предупреди компании да не използват AI-чиповете на Huawei, предизвиквайки остра реакция от Пекин, който определи мярката като „злоупотреба с експортен контрол“.
Китайското външно министерство осъди „дългия ръкав на юрисдикцията на САЩ“ и заяви, че страната „никога няма да го приеме“.
От своя страна, Пекин засили контрола върху износа на критични редкоземни елементи, използвани в американската промишленост – ход, считан за лост в преговорите. От 4 април Китай блокира износа на някои от тези минерали.
Според Reuters, няколко производители на редкоземни магнити – включително доставчици на Volkswagen – вече са получили разрешения за износ.
„Ако Китай прекали с тази карта, САЩ ще намерят алтернативи – например Канада“, коментира Денис Уайлдър, бивш съветник в Белия дом.
Той добавя, че китайското ръководство подценява необходимостта от действия срещу фентанила – друг важен елемент в разговорите.
Бившият посланик на САЩ в Пекин Николас Бърнс подчертава, че „ще има цена, която трябва да се плати“, ако Китай не сътрудничи по темата с фентанила.
Нео Уан, водещ икономист в Evercore ISI, казва пред CNBC, че предстоящите преговори са „с високи залози“ за Пекин:
„Китай има повече да губи, ако срокът на паузирането на митата изтече.“
По думите му Пекин ще се опита да удовлетвори Тръмп чрез увеличени покупки на американски стоки или нови инвестиции – особено в навечерието на междинните избори в САЩ.
Ако мащабна сделка се окаже недостижима, Китай може да направи отстъпки по чувствителни въпроси като фентанила или TikTok – стъпки, които Уан определи като „истинската цел“ на Тръмп в тази фаза от преговорите.