Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че се надява на „дългосрочни търговски предимства“ между Европейския съюз и Съединените щати, което е рядко срещан положителен коментар от администрацията на Доналд Тръмп относно търговията между ЕС и САЩ.

Коментарът дойде след като тази неделя вицепрезидентът проведе разговор в Рим с италианския министър-председател Джорджа Мелони и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Двамата лидери пристигнаха в италианската столица по повод интронизацията на Папа Лъв XIV днес.

Ди Ванс определи Мелони като „строител на мостове“ между Европейския съюз и САЩ, отбелязва Politico.

„Мисля, че ще проведем чудесен разговор и се надявам, че това ще бъде началото на някои дългосрочни търговски преговори и някои дългосрочни търговски предимства между Европа и САЩ“, допълни Ди Ванс.

Фон дер Лайен подчерта, че „това, което ни обединява, е, че искаме добра сделка и за двете страни“.

Тя добави, че „е важно - сега, когато сме разменили документи - нашите експерти да се потопят в дълбочина, обсъждайки подробностите“.

Домакинстващата срещата Мелони демонстрира увереност за идеята да посредничи между двете страни.

По време на посещението си в Белия дом миналия месец, тя покани Доналд Тръмп в Италия, за да се срещне с европейските лидери там.

„Много съм горда, че днес имам възможността да бъда домакин на двама от лидерите на Съединените щати и Европейския съюз, за да започнем диалог. Знаем колко важни са нашите бизнес отношения и очевидно сме тук, за да обсъдим всичко това.“, заяви Мелони.

Досега Белият дом наложи 10-процентно мито върху целия внос и 25% върху продукти като стомана, алуминий, автомобили и автомобилни части, които се прилагат както за Европа, така и за други части на света.

Самият Тръмп по-рано заяво, че ЕС е създаден, за да „прецака“ САЩ, и Блокът е „по-зъл от Китай“.

От администрацията му редовно пренебрегват търговския излишък в областта на услугите, на който САЩ се радват с Европа, който почти балансира по-голямото количество стоки, постъпващи на запад, допълва Politico.