Джей Ди Ванс призова Европа да не „задушава“ AI. Желязков му похвали българския институт INSAIT
Премиерът Росен Желязков е подчертал пред вицепрезидента на САЩ, че сред областите, в които България и САЩ могат да си сътрудничат на по-задълбочено ниво, са отбраната и новите технологии
![Джей Ди Ванс призова Европа да не „задушава“ AI. Желязков му похвали българския институт INSAIT](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/11022025/2ea19fb3-5ac3-4ff6-997d-6ae0a08ffde8.jpg?operations=crop(0:18:1335:769)&format=webp)
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс призова европейските страни да приемат „новата фаза на изкуствения интелект с оптимизъм, а не с уплаха“ и да преминат към по-леко регулиране на технологиите по време на първото си голямо пътуване в чужбина след встъпването си в длъжност.
„Америка иска да си партнира с всички вас. Искаме да се впуснем в революцията на изкуствения интелект, която е пред нас, в духа на откритост и сътрудничество, но за да създадем този вид доверие, се нуждаем от международни регулаторни режими, които да насърчават създаването му“, заяви той, цитиран от POLITICO, пред участниците в срещата Artificial Intelligence Action Summit в Париж.
Повтаряйки оплакванията на американските компании срещу усилията на Европа да ограничи големите технологии, Ванс призова за регулиране на изкуствения интелект, което „не задушава“ процъфтяващата индустрия.
Ванс също така каза, че приветства тона на разговорите по време на срещата, която френският президент Еманюел Макрон определи като момент, в който трябва да се приемат възможностите, свързани с развитието на АI, вместо да се съсредоточаваме върху регулирането и екзистенциалните заплахи.
„Харесва ми, че този дерегулационен привкус си проправя път в много разговори“, добави Ванс.
Отбранителна позиция
Вицепрезидентът също обяви, че САЩ ще защитят американския изкуствен интелект и чипове и ще блокират усилията за „въоръжаване“ на критичните технологии.
„Някои авторитарни режими откраднаха и използват технологията, за да укрепят своите способности за военно разузнаване и наблюдение, да улавят чужди данни и да създават пропаганда, за да подкопават националната сигурност на други държави“, заяви той.
„Искам да бъда ясен, че тази администрация ще блокира подобни усилия.
Ще защитим американските технологии от кражба и злоупотреба, ще работим с нашите съюзници и партньори за укрепване и разширяване на тези защити и ще затворим пътищата към противниците за постигане на способности за AI, които заплашват всички наши хора.“
Голяма част от вниманието на срещата на високо равнище за действия в областта на изкуствения интелект тази седмица е фокусирано върху китайския стартъп DeepSeek, за който се твърди, че постига производителност, равна на модела o1 на OpenAI - на много по-ниска цена. Ванс не спомена DeepSeek по име - въпреки това взе на прицел евтините, силно субсидирани технологии.
В намек към съюзниците на САЩ, присъстващи в залата, Ванс добави, че „никога не се отплаща работата с компании, работещи при такива авторитарни режими“.
Сътрудничеството с такива страни означава „да приковеш нацията си към авторитарен господар, който се опитва да проникне, да се вкопае и да завладее информационната ти инфраструктура“, добави американският вицепрезидент.
Междувременно Министерският съвет на България публикува снимки на премиера Росен Желязков, който също присъства на Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект в Париж, с Джей Ди Ванс.
„Задълбочаването на стратегическото партньорство между САЩ и България трябва да бъде първостепенна задача пред нашите нови правителства“, заяви министър-председателят Росен Желязков по време на кратка среща с вицепрезидента на САЩ, пише в публикацията към снимките.
Премиерът Желязков подчерта пред вицепрезидента Ванс, че сред областите, в които можем да си сътрудничим на по-задълбочено ниво са отбраната и новите технологии. Като пример Желязков посочи българския институт INSAIT, който разработва редица нови технологии за световни компании като Google, Amazon и много други, се посочва още в публикацията.