ЕС се прицелва в самолетите и автомобилите на САЩ с контраудар за 100 млрд. евро
Брюксел пристъпва към ответни мерки, признавайки, че трансатлантическите връзки с Вашингтон може да се окажат непоправимо разрушени
&format=webp)
Европейската комисия засилва натиска в преговорите с президента на САЩ Доналд Тръмп с ответни мерки срещу внос на стойност близо 100 млрд. евро, включително на самолети и автомобили, които могат да бъдат обложени с мита.
Списъците включват пътнически автомобили, медицински изделия, химикали и пластмаси, селскостопански продукти. В тях се връщат бърбънът и някои други спиртни напитки, след като големите винопроизводители Франция и Италия по-рано се опитаха да окажат натиск върху ЕК да ги премахне, отбелязва Politico.
Списъкът от над 200 страници включва общо над 4800 стоки и е съставен от търговските служители на ЕС в отговор на наложените от Тръмп миналия месец най-високи американски мита от един век насам.
По данни на Евростат вносът на тези стоки в ЕС през 2024 г. надхвърля 109 млрд. евро, като най-голям е вносът на самолети - над 13 млрд. евро, следван от автомобилите - 7 млрд. евро.
ЕС обмисля и ограничаване на износа на стоманен скрап и химически продукти на стойност 4,4 млрд. евро.
Като паралелна мярка Брюксел ще заведе иск в Световната търговска организация във връзка с налагането на т.нар. реципрочни мита, както и на мита върху автомобили и автомобилни части.
„Недвусмисленото мнение на ЕС е, че тези мита грубо нарушават основните правила на СТО. Целта на ЕС е да потвърди отново, че международно договорените правила са от значение и не могат да бъдат едностранно пренебрегвани от нито един член на СТО, включително от САЩ.“, се казва в изявление на Европейската комисия, цитирано от CNBC.
„ЕС остава напълно ангажиран с намирането на резултати от преговорите със САЩ. Вярваме, че могат да бъдат сключени добри сделки в полза на потребителите и предприятията от двете страни на Атлантическия океан.“, заяви днес председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
На пресконференция в сряда европейският комисар по въпросите на търговията Марош Шефчович заяви, че основният фокус на ЕС е договарянето на споразумение, за да се избегнат реципрочните мита от 20% на президента Тръмп върху целия внос от САЩ в блока. Той наложи и 25% мита върху всички вносни превозни средства, което засегна много европейски автомобилни производители.
Въпреки това Шефчович добави, че ЕС продължава да се „подготвя за всеки сценарий“.
През април Европейската комисия се консултира с държавите членки за ответните мерки срещу по-ранните мита на Тръмп върху стоманата и алуминия, като уискито беше премахнато по искане на Франция, Италия и Ирландия.
В крайна сметка тези мерки бяха обявени, но не бяха приложени, тъй като Тръмп постави реципрочните мита на 90-дневна пауза, припомня Politico.
Според източник на изданието, който е високопоставен служител на ЕК, Брюксел е проявил известна сдържаност в контрамерките си, „за да не се простреля в крака“.
„Искаме да бъдем предпазливи“, за да избегнем разрастването на динамиката на взаимоотношенията между страните, което в крайна сметка „би навредило на нашата промишленост“, допълва той.
Новият списък допълва съществуващата тактика на Блока за ответни мерки, след като няколко срещи на високо равнище Брюксел - Вашингтон не успяха да намалят търговското напрежение. По-високата „реципрочна“ тарифа от 20% ще влезе в сила от началото на юли, ако не бъде постигнато трансатлантическо споразумение.