Европейският съюз гласува одобрението на първия си пакет от ответни мерки за противодействие на митата, наложени от САЩ върху стоманата и алуминия.

Европейската комисия обяви, че ще бъдат въведени мита предимно от 25% на сто върху редица вносни стоки от САЩ от 15 април, което е в отговор на американските тарифи за стомана и алуминий. Страните членки все още преговарят за най-подходящ реакция срещу митата върху износа на европейски автомобили, както и срещу по-широките налози от 20%.

27-членният блок предупреди, че ще действа, за да защити европейския бизнес и потребителите, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи 25% мита върху металите.

Списъкът с американски стоки, които ще бъдат облагани с по-високите тарифи в ЕС, включва царевица, пшеница, ечемик, ориз, мотоциклети, домашни птици, плодове, дървесина, дрехи и конци за зъби, според цитиран от Reuters документ.

Общата стойност на тези продукти е възлизала на около 21 милиарда евро (23 милиарда долара) през миналата година.

Ответни мита ще влязат в сила поетапно – за някои стоки от 15 април, за други от 16 май, а на последен етап за бадемите и соята – от 1 декември.

"Тези контрамерки могат да бъдат спрени по всяко време, ако САЩ се съгласят на справедлив и балансиран резултат от преговорите", се посочва в изявление на Европейската комисия", се казва в изявление на ЕК.

ЕС е изправен пред мита от 20%, заедно с над 180 страни, както беше обявено от лидера на Белия дом на 2 април.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по това време каза, че ЕС е готов да отмъсти, освен ако преговорите с администрацията на САЩ не са успешни.

„Готови сме да отговорим“, каза тя и добави, че ЕС се подготвя за допълнителни контрамерки, за да защити интересите и бизнеса си. Фон дер Лайен обаче призова и за преговори със САЩ, като каза, че „не е твърде късно да се отговори на опасенията чрез преговори“.

Марош Шефчович, комисарят на ЕС по търговията и икономическата сигурност, каза в понеделник, че блокът ще започне да събира първи транш от мита върху вноса от САЩ от 15 април, като вторият набор от мерки ще последва на 15 май.

Митата на САЩ оказват влияние върху износа на Европа за Съединените щати на стойност 380 милиарда евро (420,45 милиарда долара), което възлиза на около 70% от общия износ, каза Шефчович по време на брифинг за медиите.

Страните по света се опитват да формулират своя отговор на митата, които предизвикаха глобален пазарен хаос. Китай, чийто внос в обложен с общо мито върху своите стоки от 104%, обяви в сряда, че митата върху американски стоки, влизащи в Китай, ще се повишат до 84% от 34% от 10 април.

Решението на Китай да наложи ответни мита върху вноса на американски стоки до 84 на сто е губещ ход за Пекин, заяви днес министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт, цитиран от Reuters и БТА.

"Мисля, че е жалко, че Китай всъщност не иска да преговаря, защото Пекин е най-големият нарушител в международната търговска система", заяви Бесънт в интервю за Fox Business Network.

По думите му съюзниците на Вашингтон искат да обсъдят как да балансират търговските отношения с Китай в диалог с американски представители. "Това е голяма наша победа", заяви Бесънт, като допълни, че САЩ се опитват да балансират икономиката си, насочвайки я към по-голямо промишлено производство, докато Китай трябва да балансира своята към повишено потребление.

Финансовият министър на САЩ предупреди Пекин да не се опитва да обезцени валутата си в опит да противодейства на наложените нови мита.

Ако Китай започне да девалвира юана, тогава това се превръща в допълнителна тежест за останалия свят и всяка страна ще трябва да продължи да повишава тарифите си, за да компенсира ефектите от това обезценяване. "Така че бих призовал Пекин да не прави това и да седне на масата (за преговори)", каза Бесент.

Той не изключи премахването на акции на китайски компании от борсите в САЩ, като допълни, че всички възможни решения от създалата се ситуацията са обект на договаряне между двете държави.

Скот Бесънт отново омаловажи загубите, които Уолстрийт понесе през последните седмици, като заяви, че политиката на администрацията на Тръмп цели да даде приоритет на "реалната икономика", допълва Франс прес.

"Уолстрийт е по-богат от всякога и може да продължи да печели и да се справя добре. През следващите четири години целта на президента Тръмп е да се съсредоточи върху реалната икономика", заяви Бесънт относно сривовете на финансовите пазари, които продължават повече от седмица.