Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен съобщи, че Европейският съюз ще отложи за 90 дни въвеждането на ответни мита върху редица американски стоки, ден след като Белият дом даде отсрочка за повечето от своите собствени тарифи.

Европейските мита трябваше да бъдат финализирани през следващите дни, като първоначалният транш трябваше да влезе в сила на 15 април.

Пълният списък на целевите стоки все още не е публикуван, въпреки че в проектодокумент, видян от CNBC през март, бяха изброени продукти, обхващащи облекло, птиче месо, зърнени храни, машини и др.

„Приветствам съобщението на президента Тръмп за спиране на реципрочните мита. Това е важна стъпка към стабилизиране на световната икономика“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в четвъртък.

Приехме съобщението на президента Тръмп. Искаме да дадем шанс на преговорите. Ако те не са задоволителни, ще влязат в сила нашите контрамерки. Подготвителната работа по по-нататъшните контрамерки продължава. Както казах и преди, всички възможности остават на масата", допълни тя и отбеляза още:

„Ясните и предвидими условия са от съществено значение за функциониране на търговията и веригите за доставки“.

В изявлението си Фон дер Лайен не спомена за допълнителни контрамерки, въпреки че блокът все още е под 10% ставка. Тя обаче отново предложи споразумение за мита „нула за нула“ за всички промишлени стоки, което американският президент преди това отхвърли.

Междувременно ЕК вече създаде работна група, която да следи евентуалното пренасочване на китайски стоки, много от които са силно субсидирани, от Америка към Европа.

Урсула фон дер Лайен заяви още, че ЕС ще продължи да „диверсифицира“ търговските си отношения, „ангажирайки се с държави, на които се падат 87% от световната търговия и които споделят нашия ангажимент за свободен и отворен обмен на стоки, услуги и идеи“.

През последните месеци ЕК сключи споразумения за свободна търговия с Швейцария, Мексико и Mercosur, а с Индия се готви за ново споразумение, допълва Euronews.

В началото на борсовата търговия днес фондовите пазари, включително на европейските акции, се повишиха след като Доналд Тръмп постави митата на пауза, а секторите намалиха многодневните си загуби, отбелязва още CNBC и прави преглед на най-големите печеливши на пазара.

Автомобили

Автомобилните гиганти отбелязаха резки печалби, реагирайки положително след обявената от Тръмп 90-дневна пауза.

Германските Volkswagen, BMW и Mercedes-Benz Group скочиха с повече от 9% малко след отварянето на борсата. Листнатите в Милано Stellantis, които притежават Jeep, Dodge, Fiat, Chrysler и Peugeot, се повишиха с 14%.

В Азия японският Nissan поскъпна с 9,5%, Honda скочи с 8,4%, а Toyota се търгуваше със 7,7% по-високо.

Автомобилната индустрия беше силно засегната от митата на Тръмп през последните месеци, особено предвид високата глобализация на веригите за доставки в сектора.

Банки

Банковият сектор отбеляза едни от най-резките печалби при отварянето на пазара в четвъртък, като се повиши с 8,61%, тъй като се възстанови от дълбоките спадове в предходните сесии.

Някои от най-големите европейски кредитори, Banco Santander, Deutsche Bank и Intesa Sanpaolo, се повишиха с 9-11%, а швейцарският гигант UBS нарасна с 9,5%.

Тази пролет банковите акции се движеха като на влакче в увеселителен парк, като първоначално набраха скорост след обявяването на инициативата ReArm насочена към отбраната, през март, а после пострадаха след обявяването на митата от Вашингтон на 2 април.

Европейските банки са особено чувствителни към обезценяването на щатския долар, в който държат значителни резерви, и към влошаването на перспективите за глобален растеж, което може да свие търсенето на инвестиции и кредити.

Анализаторите също така повдигат въпроса за възможността от възникване на рецесия в най-голямата икономика, която би могла да се изрази в понижаване на лихвените проценти и да рефлектира в свиване на нетния лихвен марж, което да засегне банковите приходи.

Фармация

Акциите на фармацевтичните компании също скочиха заради признаците на облекчение в четвъртък, след като в сряда бяха сред най-зле представящите се сектори на фона на сигнала на Тръмп, че митата за индустрията ще бъдат наложени "много скоро".

Novo Nordisk беше най-големият печеливш сред акциите на европейския сектор на здравеопазването в четвъртък сутринта, като нарасна с 10%. Novartis, Bayer, Roche, Bavarian Nordic и AstraZeneca също се повишиха с над 5%.

Луксозни стоки

Акциите на луксозните компании се повишиха в началото на европейската търговия, водени от ръст при престижни компании като LVMH, Kering, Burberry и Richemont.

Смяташе се, че модните къщи от висок клас, за които етикетът „произведено в Европа“ е част от очарованието за американските клиенти, ще бъдат до голяма степен защитени от първоначалните ефекти на митата, като се има предвид по-силната им ценова мощ и способността им да прехвърлят допълнителните разходи върху потребителите.

Анализаторите обаче предупреждават, че по-широкият икономически спад, предизвикан от тарифите, може да направи тези увеличения по-трудни за понасяне дори от най-богатите купувачи. Това може да бъде особено силно усетено в двете най-големи икономики САЩ и Китай, и двете основни движещи сили на растежа в сектора.

Добивна промишленост

Акциите на добивната промишленост в Европа бяха сред най-добре представилите се в четвъртък сутринта.

Акциите на регистрираната в Лондон Anglo American скочиха с 11% малко след отварянето на борсата. Antofagasta, Glencore и Boliden се търгуваха последно с ръст от над 8%, а Rio Tinto отбеляза ръст от 4,6%, допълва CNBC.