„Денят на тарифния хаос“ и един стряскащ урок за втория мандат на Тръмп
Денят, изпълнен с хаос, противоречия и увъртане от Белия дом по отношение на тарифната стратегия на Тръмп, в крайна сметка доведе до облекчение на световните пазари. Но опасността от рецесия за САЩ не е отминала
&format=webp)
Няма план.
Америка и светът току-що научиха един стряскащ урок за втория мандат на Доналд Тръмп седмица след капризната му стратегия в тарифната война.
Съдбата на американската икономика, работните места и пенсионните спестявания на милиони хора, както и глобалната сигурност могат във всеки един момент през следващите четири години да бъдат хвърлени в смут от променливите настроения президента, пише в критичен анализ за политиките на Белия дом CNN, като допълва:
Този път това беше самоиндуциран икономически срив. Следващият може да е криза на националната сигурност.
В сряда Тръмп отложи реципрочните мита за десетки държави и територии, докато тежките икономически последици от стратегията му започнаха да се ускоряват. Но компенсира своята прибързаност с друг ескалиращ акт - увеличаване на тарифите за Китай до 125%.
Макар че вълната от облекчение доведе до покачване на фондовите пазари след дни на загуби, сблъсъкът между двете най-големи икономически сили все още може да доведе до рецесия в САЩ, продължава анализът.
Според CNN има няколко варианта да се интерпретира сряда – денят, изпълнен с хаос, противоречия и увъртане от Белия дом по отношение на тарифната стратегия на Тръмп.
Можем да приемем официалната версия на събитията за чиста монета - и да повярваме, че се предлагат привлекателни „сделки“, които ще помогнат на Америка. Ако това се случи, Тръмп ще е променил световната търговия както никой друг съвременен президент и ще е донесъл значима промяна за избирателите.
Или, подобно на търговците от Уолстрийт, можем да се успокоим, че когато в сряда икономиката на САЩ заплашваше да се срине до дъното, дори Тръмп се отдръпна със съзнанието, че продължаването на курса му може да предизвика катастрофа.
Но истината може да се крие в пазара на облигации.
Държавните ценни книжа на САЩ често се наричат най-сигурната инвестиция в света, тъй като са гарантирани от най-голямата икономика, всемогъщия долар и кредити. Но разпродажбата на американските държавни облигации през последните 48 часа породи тревога за въздействието на митата на Тръмп.
В метафоричен смисъл инвеститорите продаваха идеята, че САЩ, които отдавна са опора на световната икономика, са скала на сигурността. Тяхното избледняващо доверие капсулираше как променливият стил на Тръмп превръща САЩ от бастион на световната стабилност в едно от най-дестабилизиращите влияния.
„Денят на освобождението“ продължи една седмица
През седмицата на въртележките след обявяването на реципрочните мита някои американци бяха съкратени, тъй като компаниите се подготвяха за евентуална рецесия.
Но се оказа, че не е трябвало да се стига до тези страдания, продължава анализът на CNN.
Във Вашингтон се разиграха фарсови сцени.
Търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър вече втори ден дава показания пред Конгреса за това, което Белият дом на Тръмп настоява, че е „извънредна ситуация“ в търговията, която изисква безпрецедентни действия.
Но по време на изслушването той научи за обратния завой на президента в епизод, който срина доверието към него в бъдещите търговски преговори.
Министърът на финансите Скот Бесънт излезе от срещата с Тръмп, настоявайки, че планът за спиране на митата е бил такъв през цялото време. „Решението на президента беше да изчака до днес. Никой не създава лостове за себе си така, както президентът Тръмп.“
Тази криза може да подскаже, че Бесънт - възприеман от Уолстрийт като сигурен партньор, е надделял над по-разпалените икономически гурута на Тръмп, като например съветника по търговията Питър Наваро.
Но малко след изказването на Бесънт президентът даде да се разбере, че отново импровизира.
„Пазарът на облигации е много труден. Наблюдавах го. Но ако го погледнете сега, той е прекрасен. Но да, видях го снощи, когато на хората им стана малко мъчно“, заяви той.
Фил Матингли и Алейна Трин от CNN се позовават на трима запознати източници, които потвърждават, че затрудненията на пазара на облигации са били основен фактор за решението на Тръмп да спре реципрочните мита.
Смесените послания и противоречията продължиха.
Министърът на търговията Хауърд Лутник, един от най-бомбастичните защитници на „Деня на освобождението“, се появи в ефира на CNBC и заяви:
„Какъв велик ден за Америка!“
Запитан дали пазарите са принудили Тръмп да действа, отговори: „Абсолютно не, абсолютно не.“
„Мастър стратегия“
Миналата седмица Бесънт поздрави Тръмп за подписването на „Декларация за икономическа независимост на американския народ“. Точно седмица по-късно, когато митата бяха в сила само 12 часа, преди да бъдат спрени, той възхваляваше президента за обратното. „Изискваше се голяма смелост - голяма смелост, за да запази курса до този момент“, каза Бесънт пред репортери в Белия дом.
„Когато играеш покер, не показваш ръцете си“, коментира пред CNN Грег Мърфи от Камарата на представителите. „Целта е да играем покер с останалата част от света, за да можем да спечелим...“.
„Наблюдавате най-голямата икономическа майсторска стратегия от американски президент в историята“, написа в X съветникът на Белия дом Стивън Милър.
Но никой не е по-добър в превръщането на поражението в победа от самия Тръмп.
„Трябва да имаш гъвкавост“, каза той по повод методите си.
„Бих могъл да кажа, че тук има бариера аз ще мина през нея независимо от всичко и ще продължа, а вие не можете да минете. Понякога трябва да можеш да минеш под бариерата, около или над нея.“
По-късно Тръмп потвърди, че отлагането на митата не е било дългосрочен план, като каза, че това се е случило в сряда сутринта.
„Не сме имали достъп до адвокати или ... просто беше написано. Написахме го от сърце, нали?“, попита той, докато подписваше две изпълнителни заповеди. Едината нарежда на Министерството на правосъдието да разследва двама служители, които са го критикували по време на първия му мандат - Крис Кребс и Майлс Тейлър. Другата премахна регулациите за пестене на вода, като слага край на това, което описва като „войната на Обама и Байдън срещу душовете“, допълва CNN.
Какво следва?
Всички погледи са насочени към отговора на Китай и търговията между двете най-големи икономики в света.
Един от уроците, които Китай може да извлече от хаоса в сряда, е, че Тръмп отстъпи при последиците от сблъсъка със своята политика.
Китай вече сигнализира, че е готов да се бори до „край“ в търговската война. А доверието към Си Дзинпин и към неговия националистически проект за възстановяване на уважението и влиянието сега е поставено на карта. Като авторитарен лидер той може би е готов да причини повече болка на китайските граждани, отколкото американците ще понесат от Тръмп.
Докато производствената база на Китай може да бъде сериозно засегната, ако износът ѝ за САЩ престане да съществува, митата ще засегнат американските купувачи. Спадът в потребителските разходи може да допринесе за спад в икономиката на САЩ.
Може би Тръмп ще удържи на думата си и ще издейства признания, които да стимулират американския бизнес.
Но исканията на Вашингтон може да са твърде оптимистични. САЩ, например, искат държави като Австралия и тези от Европейския съюз да признаят третираните с хормони американски меса - но лидерите, които се съгласят, ще го направят на свой политически риск, допълва CNN.
А преговорите подкопават друга предполагаема цел на търговската „революция“ на Тръмп - идеята, че може да възроди тежката промишленост от средата на 20 век. Това е похвална цел, но споразумения, запазващи европейското и азиатското производство, ще означават, че няма да има връщане към златната ера на американските фабрики.
Все пак запазването на 10-процентната тарифа може да се превърне в политическа победа за администрацията. Тя изглежда по-малко обременителна предвид отказа на Тръмп от по-високи реципрочни мита, а чуждите държави може да я приемат като цена за правене на бизнес.
Постъпленията от митата могат да бъдат използвани за финансиране на амбициозното намаляване на данъците на Тръмп - въпреки че той просто ще възстанови на данъкоплатците парите, които вече са похарчили за по-високи цени на стоките.
И няма гаранция, че неговото решение е последната дума.
Изводът от това, което се случи в сряда, е че президентът обяви знаменита победа за избягване на катастрофа, която самият той можеше да предизвика, завършва анализът на CNN.
„Никой друг президент не би направил това, което аз направих“, заяви Тръмп.
Тук наистина има право.