От скок на цените до съкращения: Как реагират автомобилните гиганти на тарифите на Тръмп
Акциите на някои от най-големите автомобилни марки в света се търгуваха с рязко понижение в петък, разширявайки големите загуби от предходната сесия

Автомобилните гиганти реагираха на митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, като обявиха планове за повишаване на цените, налагане на вносни такси, спиране на производството и дори съкращаване на персонал.
Като част от плановете, целящи да преместят производството в заводите в САЩ и да подкрепят американските работни места, в четвъртък администрацията на Тръмп въведе 25% мита върху вноса на чуждестранни автомобили. Белият дом също така заяви, че възнамерява да въведе мита върху някои автомобилни части не по-късно от 3 май.
Мерките, които са отделно от мащабните нови мита на Белия дом, за основните търговски партньори, засегнаха силно световната автомобилна индустрия. Акциите на някои от най-големите автомобилни марки в света се търгуваха с рязко понижение в петък, разширявайки големите загуби от предходната сесия. Те преживяха и допълнителен стрес, след като Министерството на финансите на Китай заяви, че Пекин възнамерява да наложи 34% мито върху всички стоки, внасяни от САЩ, считано от 10 април.
Stellantis, собственик на популярни имена, включително Jeep, Dodge, Fiat, Chrysler и Peugeot, загуби около 7% от пазарната си капитализация в петък. През предходната сесия акциите на регистрираната в Милано компания спаднаха с над 8%.
Германските Volkswagen, BMW и Mercedes-Benz Group се търгуваха с около 4% по-ниско.
Как реагираха производителите на автомобили?
Volkswagen, най-големият производител на автомобили в Европа, планира да добави вносни такси към цените на своите автомобили, доставяни в САЩ, в отговор на митата на Тръмп. Германският автомобилен гигант е спрял всички железопътни доставки на автомобили, произведени в Мексико. Според анализаторите мерките подчертават непосредственото въздействие на митата на Тръмп върху компанията.
„Комуникираме с дилърската си структура за всички аспекти на бизнеса и искаме да бъдем много прозрачни относно навигирането през този период на несигурност“, коментира пред CNBC говорител на Volkswagen. „След като определим количествено въздействието върху бизнеса, ще споделим стратегията си с тях“.
Междувременно в четвъртък Stellantis обяви, че ще спре производството в два монтажни завода в Канада и Мексико. Този ход означава, че около 900 работници в САЩ ще бъдат временно съкратени. Действията се разглеждат като най-драстичните от страна на автомобилен производител във връзка с новите мита.
Престоят на Stellantis започва в понеделник и ще продължи две седмици в завода за сглобяване на автомобили в Уиндзор, Онтарио, Канада, и през целия месец април в завода за сглобяване на автомобили в Толука, Мексико.
В петък Stellantis също се присъедини към Ford Motor в предлагането на преференциални цени за нови автомобили за всички потребители в САЩ с цел да се стимулират продажбите и да се изчистят складовите наличности от автомобили след въвеждането на митата на Тръмп и на фона на икономическите опасения.
На други места луксозната марка Infiniti на Nissan Motor спря за неопределено време производството на два кросоувъра, произведени в Мексико, за американския пазар. В меморандум до търговците на марката вицепрезидентът на Infiniti Americas Тиаго Кастро заявява, че производството на QX50 и QX55 за САЩ е спряно „до второ нареждане“ заради митата.
Според говорител на компанията японският автомобилен производител преразглежда своите „производствени операции и тези по веригата за доставки, за да намери оптимални решения за ефективност и устойчивост“.
Увеличаване на производството в САЩ
Очаква се ескалиращата световна търговска война да окаже сериозно въздействие върху автомобилната индустрия. Особено предвид високата степен на глобализация на веригите за доставки и силната зависимост от производствените операции в Северна Америка и особено в Мексико.
Шведската компания Volvo Cars съобщи в четвъртък, че възнамерява да произвежда повече автомобили в САЩ и да увеличи усилията си за регионализация с центрове в Китай и Европа.
„Ние сме добре подготвени в Китай и в Европа. Но трябва да бъдем по-добри в САЩ, за да заобиколим вносните мита“, посочва в четвъртък главният изпълнителен директор на Volvo Cars Хакан Самуелсон.
Компанията се стреми да увеличи производството на своя SUV EX90 в САЩ, за да вдигне обемите и да намали разходите.
„Световната автомобилна индустрия, както и Volvo Cars, е изправена пред все по-голяма геополитическа сложност и регионализация. Това прави още по-важна дългогодишната стратегия на Volvo Cars - да изграждаме там, където продаваме“, посочва говорител на Volvo Cars пред CNBC. „Като част от това Volvo Cars също така разглежда потенциалната възможност за добавяне на производство на друг модел автомобил в нашия завод в САЩ, който има капацитет от 150 000 автомобила годишно“.
Отделно от това италианският производител на луксозни автомобили Ferrari заяви миналата седмица, че ще повиши цените на някои модели след 1 април, като добави до 50 000 долара към цената на базов автомобил.
За сравнение, масовият производител на автомобили Hyundai Motor в петък пое ангажимент да не повишава цените на настоящата си гама автомобили заради потенциалното увеличение на разходите вследствие на митата.
„Знаем, че потребителите са несигурни относно възможността за повишаване на цените и искаме да им осигурим известна стабилност през следващите месеци“, казва в изявление главният изпълнителен директор на Hyundai Хосе Муньос.
Компанята насърчава франчайз дилърите си да вземат предвид програмата за лоялност и предложената от производителя цена на дребно, когато определят цените на автомобилите, но признава, че търговците на дребно са независими компании, които могат да повишат цените самостоятелно.