Американският президент Доналд Тръмп започна мащабна атака срещу световния търговски ред, налагайки поредица от мита върху вноса в САЩ – ход, който разтърси финансовите пазари и засили опасенията за състоянието на световната икономика, пише Financial Times.

В мерки, които той представи като начин за „освобождаване“ на американската икономика, президентът обяви в сряда, че от 5 април ще бъде наложена 10% тарифа върху почти целия внос в САЩ.

Тръмп разкри също така широкомащабни „реципрочни“ мита върху стоки от някои от най-големите търговски партньори на Америка.

Митата върху китайските стоки – страната с най-голям износ в света – ще се увеличат до над 54%, след като Тръмп наложи допълнителна 34% тарифа върху вече съществуващите 20% мита, въведени по-рано през годината.

Европейският съюз ще бъде изправен пред мита до 20%, докато вносът от Япония – един от най-близките съюзници на Вашингтон – ще бъде обложен с 24%.

Средното ниво на американските мита ще достигне най-високите си стойности от десетилетия насам, заявиха водещи банки от Уолстрийт.

Реципрочните мита трябва да влязат в сила на 9 април.

Тръмп каза, че влизат в сила и митата от 25% върху целия внос на автомобили.

Говорейки в Белия дом, Тръмп заяви, че тези мерки ще генерират приходи за финансиране на данъчни облекчения и ще стимулират възраждането на вътрешното производство.

„Пред лицето на безмилостната икономическа война, Съединените щати не могат повече да продължат с политиката на едностранна икономическа капитулация“, каза той.

„Трябва да се погрижим за нашите хора, и ще го направим, на първо място.“

Пазарите реагират бурно

Фючърсите на основните борсови индекси в САЩ се сринаха в разширената търговия в сряда, след като се повишиха по време на редовната сесия преди дългоочакваното съобщение от американския президент за новите тарифи.

Японският индекс Topix спадна с 3.3% в четвъртък, докато йената – традиционно смятана за убежище за инвеститорите – поскъпна с почти 1% спрямо долара.

Цената на златото се повиши с 0.7%, достигайки нов рекорд от 3,150 долара за тройунция. Американските и японските държавни облигации – считани за едни от най-сигурните активи в света – също отбелязаха ръст, което доведе до спад в доходността им.

Индексът S&P 500 вече се е понижил с почти 5% през първите три месеца на годината заради опасения, че митата ще забавят икономическия растеж и ще доведат до нова вълна на инфлация в САЩ.

Инвеститори и анализатори предупреждават, че ефектът от митата ще се усети в цяла корпоративна Америка.

„Това е почти най-лошият сценарий, от който пазарът се страхуваше", казва пред FT Аджай Радядякша, глобален ръководител на изследванията в Barclays. „Това ще нанесе щети.“

Главният икономист на JPMorgan за САЩ, Майкъл Фероли, предупреждава, че митата ще доведат до значително покачване на инфлацията и намаляване на потребителските разходи.

„Само този ефект може да доближи икономиката опасно близо до рецесия“, посочва той.

Председателят на Камарата на представителите от Републиканската партия, Майк Джонсън, заяви пред Fox Business в сряда, че митата неизбежно ще предизвикат първоначални сътресения.

„Убеден съм, че пазарите в крайна сметка ще се успокоят, тъй като митата ще принудят чуждестранните лидери да седнат на масата за преговори и да намалят собствените си мита върху американски стоки“, заяви той.

Заявлението на Тръмп ще изостри търговските напрежения, които се натрупват още от победата му на изборите през ноември, когато той спечели с популистка програма, залагаща на икономически протекционизъм.

Анализаторите предупреждават, че търговските партньори на САЩ няма да имат друг избор, освен да отвърнат на мерките на Тръмп, което увеличава риска от глобална търговска война с тежки икономически последици.

„След ‘деня на освобождението’ ще дойде ‘денят на възмездието’“, коментира Лука Паолини, главен стратег на Pictet Asset Management.

„Правителствата ще изглеждат слаби, ако не отвърнат на удара“, добавя той, но подчертава, че вероятно ще оставят вратата отворена за преговори. Според Паолини широкомащабните мита значително увеличават вероятността от рецесия в САЩ.

Мексико и Канада – две държави, които Тръмп многократно критикува през последните седмици – бяха пощадени от универсалните мита. Стоките от тези две страни, които отговарят на условията на търговското споразумение от 2020 г., подписано със САЩ, ще останат освободени от налозите, посочва FT.

„Това е лоша новина за света, особено за държавите, които са засегнати от митата, но добра новина за Мексико“, казва Габриела Силер, ръководител на отдела за финансови и икономически изследвания в Banco Base. „Въпреки протекционистката реторика на Тръмп, Мексико може дори да спечели пазарен дял.“

Въпреки това и двете държави продължават да са обект на 25% мита върху част от своя износ, който не е обхванат от споразумението, както и на постоянната заплаха, че президентът може да анулира сделката поради въпроси, които не са свързани с търговията, като наркотрафика и миграцията, отбелязва The Wall Street Journal.

ЕС ще подготви контрамерки срещу реципрочните мита на САЩ, каза Урсула фон дер Лайен

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи всеобщите мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, като сериозен удар по световната икономика и добави, че ЕС е готов да отговори с ответни мерки, ако преговорите се окажат безплодни, предаде Reuters.

"Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата", посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС – Узбекистан в Самарканд. "В момента се подготвяме и за още контрамерки, за да защитим интересите и компаниите си, ако преговорите не дадат резултат."

По думите на Фон дер Лайен обявените от Тръмп тарифи ще изправят милиони граждани пред по-високи разходи за хранителни стоки, лекарства и транспорт, докато инфлацията ще нарасне и ще навреди на най-уязвимите граждани.

Тя призова гражданите на ЕС да не губят вяра, като ги увери, че Европа е готова да устои на бурята. Тя също така обяви разговори с автомобилния и фармацевтичния сектор, които са най-силно засегнати от митата.

Председателят на Европейския съвет Антониу Коща заяви, че митата, наложени от САЩ, трябва да подтикнат Европа да постигне споразумения за свободна търговия с други партньори по света.

"Ние ще се ангажираме с всички наши партньори и ще продължим да укрепваме и разширяваме нашата търговска мрежа. Сега е моментът да ратифицираме споразуменията с Меркосур, Мексико и решително да напреднем в преговорите с Индия и други ключови партньори", написа Коща в X.

Италианският премиер Джорджа Мелони определи решението на Вашингтон като "грешка" и добави, че САЩ няма да спечелят нищо от него.

„По-лошо от най-лошия сценарий“

Анализаторът на Wedbush Дан Айвс характеризира съобщението от Тръмп като „по-лошо от най-лошия сценарий“.

"Въпреки че има много детайли за уточняване и инвеститорите ще се съсредоточат върху спецификата през следващите 24 часа, най-важното съобщение беше това за реципрочната тарифа за Китай от 34%. Тайван с 32% е другото важно число, наред с 20% за ЕС", казва Айвс пред MarketWatch.

Даян Суонк, главен икономист в KPMG САЩ, казва, че съобщението от сряда ще тласне тарифите на САЩ до най-високото им ниво от началото на 20-ти век.

Все пак други анализатори посочват, че остават неизяснени детайли. Все още не е ясно колко дълго тези изключително високи налози ще останат в сила, коментира пред MarketWatch Адам Хетс, портфолио мениджър и глобален ръководител на активите в Janus Henderson Investors.

„Просълзяващите тарифи, които са различни за различните държави, крещят за „тактика на преговори“, която ще държи пазарите на ръба в обозримо бъдеще“, казва Хетс. „За щастие, това означава, че има значително място за по-ниски тарифи оттук нататък, макар и с базова линия от 10%.“

Още по темата може да проследите на Profit.bg в линковете долу: