Мрачни перспективи: Goldman Sachs алармира за рецесия в САЩ
Goldman Sachs предупреждава за засилен риск от рецесия в САЩ, в контекста на очаквана ескалация на търговската война, по-слабо доверие на бизнеса и домакинствата и вероятни нови мита
&format=webp)
Перспективата за радикална ескалация на световната търговска война през следващите дни почти удвоява вероятността за рецесия в американската икономика през следващите 12 месеца до около 35%, според Goldman Sachs.
В навечерието на така наречения „ден на освобождаването“ на администрацията на Тръмп във вторник, който ще изясни обхвата на американските тарифни действия, Goldman Sachs също така повиши прогнозата си за инфлацията в САЩ през тази година. Екипът на финансовия гигант сега очаква три понижения на лихвените проценти от страна на Федералния резерв през 2025 г.
„Повишението спрямо предишната ни оценка от 20% (за рецесия в САЩ) отразява по-ниската ни базова линия за растеж, рязкото влошаване на доверието на домакинствата и бизнеса напоследък и изявленията на Белия дом, които показват по-голяма готовност да толерират краткосрочната икономическа слабост в преследване на своите политики“, пише Goldman Sachs в изследователски доклад.
„Макар че през последните няколко години настроенията са лош показател за активността, ние не приемаме с такова пренебрежение скорошния спад, тъй като икономическите основи не са толкова силни, колкото през предходните години“, добавя Goldman.
В допълнение към това експертите очакват Тръмп да обяви реципрочни мита от средно 15% за всички търговски партньори на САЩ тази седмица, въпреки че изключенията за продукти и държави в крайна сметка могат да намалят средната стойност.
Банката също така повиши прогнозата си за основната PCE инфлация в края на 2025 г. до 3,5% на годишна база, като същевременно понижи очакванията си за растежа на БВП през 2025 г. до 1,0%.
Очакваното забавяне на американската икономика също така кара инвестиционния гигант да повиши прогнозата си за нивото на безработица в края на 2025 г. до 4,5%.
Банката се оттегля от прогнозата си за единствено намаление на лихвите за 2025 г. и сега очаква три последователни намаления през тази година - през юли, септември и ноември. Това би оставило прогнозата ѝ за крайния лихвен процент по федералните фондове непроменена на ниво 3,50-3,75%.
„Макар че досегашното ръководство на Фед омаловажава нарастването на инфлационните очаквания, според нас то вдига летвата за намаляване на лихвените проценти и по-специално поставя по-голям акцент върху потенциалното нарастване на безработицата като основание за намаляване“.
Нагласата на Уолстрийт
През последните дни акциите се разпродадоха, тъй като инвеститорите се запознаха с последния кръг от мита на президента Тръмп.
Очаква се заглавията да се засилят през седмицата, тъй като в сряда изтича крайният срок за реципрочни мита, който Тръмп нарече „Ден на освобождението“.
Големите въпроси от страна на инвеститорите, насочващи се към очакваните съобщения, са до каква степен Тръмп налага налози на търговските партньори и дали тези стъпки водят до по-нататъшна ескалация на търговската война.
„Пазарът ще трябва да преработи много неща“, казва пред Yahoo Finance директорът на отдела за икономическа политика на Veda Partners Хенриета Трейз.
„Инвеститорите ще видят колко перспективни и дългосрочни са тези мита, които в момента не са оценени.“
Нарастващите пазарни опасения са, че по-лоши от очакваното мита могат да натежат върху вече вкиснатите настроения и в крайна сметка да забавят икономическия растеж. Въздействието на митата вече накара няколко представители на Уолстрийт да намалят целевите си стойности за края на годината за S&P 500. Barclays наскоро понижи целта си от 6 600 на 5 900, което е втората най-ниска цел.
Ако евентуалният размер на митата се окаже по-висок от приблизително 15% от оценката на Barclays, банката вижда по-голям потенциален риск от понижение на акциите и евентуално изпадане на икономиката в рецесия.
Все пак, като се има предвид, че несигурността на политиката беше ключов фактор, който натежа на пазара по време на скорошната разпродажба, някои анализатори се надяват, че допълнителни подробности за пътя напред могат да успокоят пазарите.
„Това би трябвало да свали известно напрежение от пазара“, казва пред Yahoo Finance Лари Тентарели, главен технически стратег на Blue Chip Daily Trend Report.
„Мисля, че най-големите опасения на пазарите бяха свързани не само с митата, но и с несигурността ... Така че ако получим някаква яснота по отношение на тарифите, пазарът ще възприеме това като положителен знак. И мисля, че оттам ще се повишим.“