След като S&P 500 претърпя корекция и думата „рецесия“ бе прошепната на Уолстрийт, е изкушаващо да се свърже съдбата на фондовия пазар с търговската война на Тръмп. Но инвеститорите не трябва да забравят, че опасността обикновено идва от много посоки.

През тази седмица акциите бяха в режим на изчакване и очакване: S&P 500 първо се повиши благодарение на съобщенията, че тарифите, планирани за 2 април, може да са по-целенасочени от първоначално предполаганото, но в сряда се срина на фона на новината, че производителите на автомобили няма да успеят напълно да избегнат вносните мита.

Много икономисти, включително тези от Федералния резерв, посочват митата като причина за намаляване на прогнозите за растежа на американската икономика - и не само. Според тях съкращенията на федералната работна сила и по-малката имиграция могат допълнително да натежат на разходите. Акциите в сектора на потребителските стоки в S&P 500, който включва производителите на автомобили и специализираните магазини за търговия на дребно, са се понижили с 11% от началото на годината.

Като цяло изглежда ясно, че надеждите за завръщане към по-ортодоксална политика се превърнаха в основна причина за купуване на акции. Приписването на всички пазарни спънки на президента Тръмп обаче е рисковано опростяване, пише анализаторът Джон Синдрю за The Wall Street Journal.

С оглед на резултатите за първото тримесечие, които корпорациите ще започнат да отчитат след няколко седмици, според FactSet печалбата на акция в S&P 500 се очаква да нарасне със 7,1% спрямо предходната година. Това може да изглежда прилично след седем поредни тримесечия на растеж, но това ниво сега е с 4% по-ниско от прогнозите в края на миналата година.

Всичките 11 сектора на S&P 500 изглежда се справят по-зле, отколкото се смяташе досега, а ръстът на печалбите се забавя в девет от тях. Американските авиолинии, производителят на обувки Nike и пощенският гигант FedEx са само няколко от последните компании, които намалиха своите бизнес прогнози.

Част от вината за това се хвърля върху митата, може би с право. Въпреки че приходите за първото тримесечие и дори по-далечните прогнози все още не отразяват пълното им въздействие, несигурността вреди на бизнес и потребителското доверие.

Но ръстът на печалбата на акция сред компаниите за потребителски стоки започва забавянето си още преди изборите в САЩ, през лятото на 2024 г. При хотелите и ресторантите това се е случило почти година по-рано. Неволите на индустриалната икономика също не са нови - FedEx, която е ключов фактор за логистиката на веригите за доставки, неколкократно понижава своите прогнози от 2023 г. насам.

Друго димящо дуло са технологиите, вторият най-зле представящ се сектор през тази година - неговият ръст на печалбата също достигна връхната си точка през 2024 г., въз основа на прогнозни годишни печалби.

Голяма част от корекцията на акциите може да е просто преоценка на високите оценки на технологичните сектори, посочва Синдрю. През февруари „Великолепната седморка“ - Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Tesla и Meta - се търгуваше на почти 45 пъти по-висока цена от прогнозната печалба въпреки основателните опасения за възхода на изкуствения интелект в Китай. Сега съотношението цена/печалба е 35, като колективно са загубили 11,3%.

Огромното присъствие на тези компании в индекса, претеглен спрямо пазарната капитализация, е основна причина той да се понижи с 2,9% през тази година, като същевременно остава без промяна в равнопретеглен план. Допълнително в подкрепа на това мнение е и индексът на волатилността на Cboe, или Vix, който инвеститорите използват като „измерител на страха“, който се е увеличил умерено.

Циклите на печалбите често се обръщат, без да предизвикват рецесии, и това може да се случи днес. Ако това е така, връщането към акциите според Синдрю има смисъл - за времеви хоризонт над две години по-евтините оценки, които съпътстват забавянето на печалбите, обикновено компенсират инвеститорите за по-ниската първоначална възвръщаемост.

Разбира се, една корекция може да се превърне в цял мечи пазар - спад от 20% или повече - дори и без рецесия. Месечните данни на икономиста Робърт Шилър, датиращи от 1871 г. насам, показват, че това се е случвало три пъти: „Плъзгането на Кенеди“ от 1962 г., хаосът, последвал светкавичния срив от „Черния понеделник“ през 1987 г., и скорошното затягане на паричната политика през 2022 г., което също включваше завишени технологични оценки. И все пак, след всички тях акциите бързо се възстановяват.

Истинската тревога е, че 54% от корекциите наистина са предшествали рецесии, като в този случай забавянето на възвръщаемостта е било дълготрайно.

Досега слабите данни се ограничаваха предимно до „меки“ проучвания на настроенията като това на Conference Board, което във вторник показа, че бъдещите очаквания за доходите, бизнеса и условията на пазара на труда са достигнали 12-годишно дъно. По-надеждните показатели са стабилни или бързо се променят: Слабите данни за продажбите на дребно през януари са последвани от скок през февруари. Независимо от това горещата постпазарна икономика приключи и от месеци се охлажда, пише Синдрю.

Някогашните непреклонни потребители се превръщат в бюджетни спестовници, високите лихвени проценти по ипотечните кредити ограничават строителството на жилища, а тенденциите на пазара на труда сочат по-малко отработени часове и по-малко наемане на служители в цикличните отрасли.

Не по-различно от капиталовия пазар, възходът за по-широката икономика отдавна е свързан с вълната от капиталови разходи, отприщена от корпорациите, ориентирани към изкуствения интелект. Но апетитът им да продължат да го правят при по-ниски нива на рентабилност и оценка остава непроверен.

Да, митата и бюджетните съкращения увеличават шансовете за евентуална рецесия. Това не означава, че липсата им ще я елиминира напълно.