Глобалните пазари на акции падат, а държавните облигациите се повишават в четвъртък, след като новите мита на американския президент Доналд Тръмп поставиха света на ръба на мащабна търговска война.

Индексът Stoxx Europe 600 се понижава с над 1,5% към средата на търговската сесия, след по-рязък спад при отварянето на европейските борси, тъй като инвеститорите се насочиха към активи-убежища, включително съкровищни облигации и германски облигации. Фючърсите, проследяващи S&P 500 и Nasdaq, се понижават съответно с 2,8% и 3%.

Доларът се понижи с 1,6% спрямо кошницата от валути на своите конкуренти, тъй като инвеститорите се тревожат за въздействието върху икономиката на САЩ и очакват повече намаления на лихвените проценти от Федералния резерв.

Агресивната търговска политика на Тръмп, която той постави в основата на втория си мандат в Белия дом, вече удари акциите през първото тримесечие, но инвеститорите и анализатори казват, че новите тарифи, обявени в сряда, са по-опасни от очакваното.

Икономистите на Goldman Sachs изчисляват, че съобщеното от Тръмп предполага среднопретеглена тарифа от 18 процента - около 3 процентни пункта по-висока от тази, която американската банка е включила в своите прогнози.

В бележка до клиентите, цитирана от Financial Times, те казват, че дългият списък от изключения, включително тези за енергийни и фармацевтични продукти и полупроводници, които засягат вноса на стойност 1,1 трилиона долара, предполага, че новите тарифи покриват само две трети от целия внос в САЩ.

Банката предупреждава, че изключенията може да съществуват само „защото изглежда вероятно да има допълнителни секторни мита, които ще добавят към общата ефективна тарифна ставка, когато влязат в сила, вероятно по-късно тази година“.

В знак на загриженост относно потенциалните щети за икономиката на САЩ от тарифите, трейдърите започнаха да залагат на шанса за четвърта четвърт пункт намаление на лихвения процент тази година от Федералния резерв. До сряда инвеститорите бяха ценообразували в три намаления.

Рейтинговата агенция Scope понижава прогнозата за икономическия растеж на САЩ

В резултат на митата на Доналд Тръмп икономическият растеж на САЩ ще намалее рязко до 1% тази година, според рейтинговата агенция Scope, което е спад от предишната ѝ прогноза от 2,7%.

Експертите на агенцията предупреждават, че „реципрочните тарифи“ на Тръмп ще „увеличат инфлацията, ще забавят икономическия растеж и ще доведат до прекъсване на глобалните вериги за доставки“. Европейската агенция също намалява прогнозата си за ръста на БВП на САЩ през 2026 г. до диапазон от 1,5 до 2 процента, спрямо предишната си прогноза от 2,2%.

Европейските бизнес лидери осъждат митата на САЩ

Повече от 60 от водещите индустриалци в Европа осъдиха митата на САЩ, предупреждавайки, че те ще имат „силно разрушителен ефект върху просперитета на гражданите, компаниите и световната икономика“.

Европейската кръгла маса за индустрията - съставена от шефовете на компании като Vodafone, BMW, Inditex и Novo Nordisk – посочва в изявление, че последствията ще отекнат във всички индустрии.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще „отстъпи под натиск“ и ще промени тарифната си политика, ако Европа действа единно, заяви изпълняващият длъжността министър на икономиката на Германия Роберт Хабек.

Това е моето наблюдение – Доналд Тръмп ще отстъпи под натиск, ще коригира своите изявления под натиск, но логичният извод е, че той трябва да почувства този натиск“, каза Хабек по време на пресконференция, предава CNBC. „И този натиск сега трябва да бъде разгърнат – от Германия, от Европа, в съюз с други държави. Тогава ще видим кой е по-силен в тази схватка,“ добави той.

В друго изказване, оттеглящият се германски канцлер Олаф Шолц заяви, че според него последните тарифни решения на Тръмп са „фундаментално погрешни“. Мерките представляват атака срещу глобалния търговски ред и ще доведат до сериозни последици за световната икономика, предупреди Шолц.

Германия се възприема като една от страните, които ще бъдат най-силно засегнати от тарифите на Тръмп, предвид силната ѝ икономическа зависимост от международната търговия.

Най-големият синдикат в Германия призова ЕС да реагира „благоразумно“ на митата на САЩ. Торстен Грьогер, ръководител на IG Metall в провинция Долна Саксония, каза, че „основите на германската икономика“, включително секторите на автомобилостроенето и машиностроенето, ще бъдат изправени пред „значителни смущения“ от митата на американския президент Доналд Тръмп. Tой обаче предупреди, че контрамерките „трябва да се вземат на свежа глава“.

Гърция обеща да помогне за оформянето на обединен европейски отговор на митата

Гръцкият министър на финансите Кириакос Пиеракакис каза, че „гръцката икономика ще устои на предстоящите предизвикателства“, но предупреди за непредвидими последствия от връщането на САЩ към протекционистката търговска политика.

Говорейки в парламента, той каза, че този ход бележи „историческа промяна“ в глобалните икономически норми и рязко прекъсване на основополагащите принципи на ЕС, което може да предизвика множество кръгове на глобална ескалация, предава FT.

„Ние подкрепяме свободната търговия – никой няма полза от икономическата война“, каза той. Въпреки че пълното въздействие остава неясно, Пиеракакис подчерта, че Гърция ще помогне за оформянето на обединен европейски отговор.

„С планиране и отговорност“, добави той, „гръцката икономика ще устои на предстоящите предизвикателства“.

Китай настоява САЩ незабавно да отменят едностранните тарифи 

"Китай ще предприеме контрамерки, за да защити своите права и интереси. В търговските войни няма победители и няма място за протекционизъм. Китай настоява САЩ незабавно да отменят едностранните тарифи и да разрешат различията с търговските си партньори чрез диалог на равни начала", се казва в изявление на министерството на търговията на страната.

Тайванското правителство обяви, че американските мита, наложени на острова, са необосновани ще ги обсъди с Вашингтон, като обвини частично за търговски дисбаланс технологичните ограничения на САЩ за Китай при първия мандат Доналд Тръмп.

Южна Корея обеща да подкрепи икономиката, за да се противопостави на „голямото тарифно бреме“

Изпълняващият длъжността президент на Южна Корея Хан Дък Су каза в четвъртък, че реципрочните мита на САЩ рискуват да натоварят четвъртата по големина икономика в Азия и обеща да обяви спешни мерки за подкрепа на автомобилния сектор до следващата седмица, съобщава Financial Times, цитирайки държавната медия Yonhap News.

Хан също така каза, че министърът на търговията на страната планира да посети Вашингтон възможно най-скоро за преговори, след като Доналд Тръмп наложи 26% мита върху износа на Южна Корея за САЩ.

По-рано през деня министърът на финансите Чой Санг-мок обеща да приложи всички възможни средства за стабилизиране на финансовите пазари, ако нестабилността стане прекомерна.

Борсовият индекс Kospi затвори със спад от 0,76%, като автомобилният производител Hyundai се понижи с 1,2%, а производителят на чипове Samsung Electronics с 2%.

Япония ще продължи да призовава САЩ да преразгледат своите мерки, заяви премиерът Шигеру Ишиба. "Трябва да вземем предвид кое е най-доброто за японския национален интерес. Ние поставяме всички опции на масата за разглеждане в търсене най-ефективния отговор. Широките търговски ограничения на правителството на САЩ ще имат значително въздействие не само върху икономическите отношения между Япония и САЩ, но и върху световната икономика и многостранната търговска система като цяло. Имаме сериозни опасения относно съответствието на тези мерки със споразумението на СТО и споразумението за търговията между Япония и САЩ", каза Ишиба.

Японският министър на търговията Йоджи Муто каза на министъра на търговията на САЩ Хауърд Лътник, че американските мита ще затруднят японските компании да инвестират на американския пазар и ще навредят на водещата световна икономика. На въпрос от местните медии за възможността за ответни мерки, Муто посочи, че Япония ще трябва да направи това, което е в национален интерес, но без да навлиза в подробности.