Денят, който инвеститорите чакаха, най-накрая наближи: американският президент Доналд Тръмп обеща да разкрие ответните тарифи за търговските партньори на САЩ след затварянето на пазара в сряда (в България това ще е късно вечерта или след полунощ).

Администрацията на Тръмп определя този момент като „ден на освобождението“. Някои анализатори на Уолстрийт смятат, че това може да отбележи връх в политическата несигурност, която измъчва фондовия пазар през последните шест седмици, вероятно създавайки възможност за купуване.

Други са на противоположното мнение, като твърдят, че търговската програма на Тръмп може да остане неясна дори след обявяването ѝ, като чуждестранните правителства започват потенциално проточен процес на преговори с Белия дом.

Какъвто и да е резултатът, MarketWatch посочва четири показателя, които инвеститорите трябва да следят отблизо. Те биха могли да дадат улики за това накъде може да се насочи пазарът след обявените от Тръмп тарифи.

Несигурността в търговската политика нараства

Много беше изписано за това как решението на президента Тръмп да започне мандата си с митата, а не с намаляването на данъците, доведе до скок на политическата несигурност.

Индексът на несигурността по отношение на търговската политика на Бейкър-Блум-Дейвис е сред най-широко цитираните измерители, илюстриращи това.

Според данни н а LPL Research, индексът тази година е достигнал най-високото си ниво поне от 2015 г.

Миналия месец акциите спаднаха за кратко в зона на корекция, тъй като инвеститорите бяха разтърсени от тарифната програма на Тръмп. Но ако миналото е някакъв ориентир, скок в несигурността може да накара инвеститорите да очакват силни печалби в бъдеще.

През 2019 г. S&P 500 е нараснал със 7% през трите месеца, последвали предишния пик на несигурност на 31 август същата година.

"Знаем, че пазарите мразят несигурността. Но след като тя се изчисти, акциите са склонни на рали", пише екип от стратези на LPL Research в последния си седмичен коментар.

Очакванията за корпоративните печалби се понижават малко

Акциите в САЩ са нестабилни. Икономическите данни са хладки. Компаниите понижават собствените си бъдещи цели.

И все пак анализаторите на Уолстрийт само умерено намаляват очакванията си за това какви печалби ще приберат тази година най-големите американски корпорации. Въпреки че очакванията се понижават малко, спадът е приблизително в съответствие с това, което инвеститорите обикновено виждат по това време на годината.

Предвид над средния брой компании, които намаляват собствените си очаквания за печалба, екипът на LPL подозира, че анализаторите на Уолстрийт може просто да чакат повече яснота около тарифите, преди да коригират оценките си.

„Оставаме объркани от това колко добре се задържат прогнозите за печалбите за 2025 г. през последните два месеца на фона не само на вълната от заглавия за тарифна война, но и натрупването на доказателства за икономическо забавяне“, пише екипът на LPL.

Начинът, по който прогнозите се променят занапред, може потенциално да окаже голямо влияние върху пазара. Тези прогнози са в основата на форуърдната цена на акциите към печалбата, популярен показател за оценка, използван от много инвеститори, за да определят дали акциите изглеждат привлекателни или не.

S&P 500 се търгуваше при форуърдно съотношение цена/печалба от 20,5 към петък. Това е над петгодишните и 10-годишните средни стойности, според FactSet. Еднакво претеглена версия на индекса обаче, се търгува приблизително в съответствие с последните средни стойности.

Как тарифите ще повлияят на оперативните маржове?

Един от най-важните въпроси около митата е каква част от тарифната тежест ще бъде поета от вносителите и каква ще бъде прехвърлена на потребителите?

Според Wall Street Journal президентът Тръмп е предупредил американските производители на автомобили да не повишават цените в отговор на митата от 25% върху вносните автомобили и автомобилни части, обявени от Белия дом.

За ориентир, инвеститорите могат да разгледат как оперативните маржове на бизнеса са били повлияни по време на търговската война с Китай, която избухна през 2018 г., по време на първия мандат на Тръмп.

Оценките за корпоративния оперативен марж както за американските, така и за глобалните компании се понижиха, тъй като световните акции се сринаха.

Оперативните маржове са фактор за цената на стоките, труда и активите на компанията, като същевременно изключват данъци и лихвени плащания. Изразява се като процент от приходите на компанията.

Една ключова разлика между тогава и сега: Маржовете се разшириха значително през последните няколко години. В САЩ те са близо до рекордни нива.

Това би могло да даде на компаниите повече гъвкавост да поемат поне част от новите налози - въпреки че и в двата случая акционерите вероятно няма да бъдат доволни.

Следете движението на кредитните спредове

Индексът на BofA за САЩ High Yield Option-Adjusted Spread се е разширил с 84 базисни пункта от средата на февруари. Миналата седмица достигна 3,4% - най-високото си ниво от август. Все пак спредовете остават невероятно тесни спрямо историческите средни стойности.

Кредитните спредове измерват премията, изисквана от инвеститорите в облигации, за да задържат по-рисковите корпоративни облигации или облигации, обезпечени с активи, пред по-сигурните държавни книжа. Спредът, цитиран по-горе, се отнася за високодоходни или „нежелани“ облигации.

Някои казват, че стабилността на кредитния пазар подкопава представата, че рецесията в САЩ е неизбежна. Ако беше така, инвеститорите в облигации вероятно щяха да го надушат и да започнат да искат по-висока премия, за да задържат по-рисковия корпоративен дълг.

Брайън Пери, старши директор в Navellier & Associates, казва в коментар за MarketWatch, че драматичното разширяване на кредитните спредове би било безпогрешен сигнал за рецесия.

Докато кредитните пазари остават спокойни, акциите ще изглеждат като сигурен залог, добавя той. Инвеститорите обаче трябва да ги следят, в случай че нещо се промени.

Във вторник Уолстрийт завърши променливата търговска сесия на положителна територия, като S&P 500 и технологичният Nasdaq Composite се повишиха съответно с 0,4% и 0,9%, а Dow Jones Industrial Average затвори с незначителен спад.

През март S&P 500 и Nasdaq Composite отчетоха най-лошото си месечно представяне от 2022 г.