В края на 2024 г. търговията с „американската изключителност“ процъфтяваше. Окуражени от изборната победа на Доналд Тръмп през ноември, инвеститори от цял свят наляха пари на фондовия пазар в САЩ.

Но три месеца след новата година нещата изглеждат много различни. Американските борсови индекси страдаха през първото тримесечие на 2025 г., помрачени от отслабването на популярните сделки около изкуствения интелект, както и от несигурността, свързана с тарифната политика на новата администрация. В същото време международните им съперници напреднаха.

В резултат на това S&P 500 в понеделник беше на път да изостане от глобалните акции - измерено чрез представянето на борсово търгувания фонд MSCI All Country World Index ex-U.S. - с близо 11 процентни пункта през първото тримесечие.

Това отбелязва най-силното представяне на международните пазари в историята през първото тримесечие на календарната година от края на 1987 г., според пазарните данни на Dow Jones

Разбира се, акциите в САЩ все още драстично надминават своите международни съперници през последните 20 години.

От края на март 2005 г. S&P 500 се е повишил с 370%, в сравнение с по-малко от 65% за MSCI All Country World Index ex-US. ETF, показват данните на Dow Jones.

След такъв силен период на превъзходна възвръщаемост от американския пазар обаче е ясно, че наваксването вече е в ход.

„Най-накрая започваме да виждаме известно връщане към средната стойност“, казва пред MarketWatch Райън Дикманс, главен инвестиционен директор в Dunham & Assoc.

И ако миналото е някакъв ориентир, тенденцията може да продължи до края на 2025 г.

Няма много примери, в които международните акции са побеждавали САЩ с толкова голяма разлика в началото на годината. Но в миналото, когато това се е случвало, тяхното превъзходство до голяма степен е продължило през остатъка от годината, показват пазарните данни на Dow Jones.

Извън САЩ акциите по света са се представили добре през първото тримесечие на 2025 г., въпреки че има няколко изключения.

STOXX Europe 600, който включва акции на компании, търгувани в еврозоната, Обединеното кралство и Швейцария, е на път да постигне най-силното си представяне спрямо САЩ през първото тримесечие от 2015 г. насам, показват данните на Dow Jones.

Междувременно японският Nikkei 225 пада с повече от 10% в местна валута, според данни на FactSet.

За чуждестранните инвеститори, които притежават акции в САЩ, битките на пазара от началото на 2025 г. са особено болезнени.

Това е така, защото щатският долар се понижи заедно с индекси като S&P 500. Към обяд в понеделник ICE U.S. Dollar Index, мярка за стойността на долара в сравнение с някои от основните му конкуренти, падаше с около 4% за първото тримесечие, докато S&P 500 губи повече от 5,5%, според данните на FactSet.

Това е доста необичайно: доларът и американските акции не са падали едновременно през календарно тримесечие от първите три месеца на 2018 г., показват данните на FactSet.

Слабостта на валутата създава двоен удар за чуждестранните инвеститори. През последното десетилетие американският долар беше толкова силен, че много чуждестранни инвеститори, които купиха американски акции, избраха да не хеджират своята валутна експозиция.

Сега някои се притесняват, че колкото по-дълго американските акции продължават да страдат, толкова по-голям е рискът международните инвеститори да изтеглят парите си и да изберат да ги преместят в Европа или на друг пазар - което може да влоши загубите за американските акции и потенциално да постави началото на порочен кръг.

Имаше време, когато американските акции бяха собственост предимно на американски инвеститори. Но от началото на 21-ви век чуждестранните купувачи също се насочат към пазара в САЩ. Според данни на Федералния резерв, цитирани от стратезите на Goldman Sachs, чуждестранната собственост върху акциите на САЩ е била 18% в края на 2024 г - най-високото ниво в историята. Това е увеличение от едва 7% през 2000 г. и 2% през 1960 г.

Считано от в края на миналата година американските акции представляват 57% от общата стойност на световния капиталов пазар, според Goldman Sachs, надхвърляйки общия брой от пика на dot-com балона през 2000 г. Оттогава делът им се е понижил до 54%.

Въпреки че тарифната политика на Тръмп внесе повече несигурност в перспективите за пазарите и икономиката на САЩ, всякакви икономически последици вероятно ще бъдат глобални по мащаб, тъй като търговските партньори на САЩ ще отмъстят. Така че, ако митата на Тръмп имат пагубно въздействие върху икономиката, страданието вероятно няма да се ограничи само до САЩ.

Засега все още се очаква американските компании да отбележат много по-силен ръст на печалбите от своите глобални колеги през 2025 г. Това подкрепя очакванията на Fundstrat, че акциите на САЩ ще поемат отново лидерството преди края на годината.

S&P 500 се покачи с 0,6% в понеделник, Dow Jones Industrial Average спечели 417 пункта, или 1%, до 42 001. Nasdaq Composite обаче падна с 0,1%, тъй като акциите на големите технологични компании продължиха да страдат.

Производителят на електромобили Tesla падна с 1,7%, a производителите на чипове Nvidia и Broadcom загубиха по около 1%, както и Microsoft и Amazon. Apple спечели близо 2%, а Alphabet и Meta Platforms затвориха със слаба промяна.

Доходността на 10-годишните съкровищни облигации, която има тенденция да пада, когато опасенията за икономиката нарастват, беше 4,21% в края на търговията, което е спад от 4,26% при затварянето в петък.

Фючърсите върху златото се повишиха с 1,4% до близо 3160 долара за унция, търгувайки се на рекордно високи нива.