„Усеща се като Covid-19“: Как бизнесът в САЩ „преглъща“ тарифния план на Тръмп
Денят, в който заплахите на американския президент се превърнаха в сурова реалност за изпълнителни директори и инвеститори
&format=webp)
Американският президент Доналд Тръмп обяви пред света новата цена за правене на бизнес в Америка. И тя беше стряскащо висока.
Фючърсите на фондовия пазар се сринаха, а щатският долар поевтиня. Акциите на някои от най-известните американски компании – от Apple и Nvidia до Nike и General Motors – поеха надолу заради опасенията, че новите търговски бариери ще погълнат печалбите им и ще повишат цените до нива, които ще потиснат търсенето на техните продукти.
Докато детайлите от съобщението му се разпространяваха чрез текстови съобщения и публикации в социалните мрежи, бизнес лидерите в САЩ започнаха да осъзнават, че заплахите на Тръмп за мита се превръщат в сурова реалност, обобщава The Wall Street Journal начинa, по който се събужда корпоративна Америка.
„Напомня ми как се опитвах да управлявам бизнеса си по време на COVID-19“, описва ситуацията пред WSJ Остин Рамирес, главен изпълнителен директор на Husco, компания, която произвежда части за автомобилната индустрия и други производители. „Струва ми се, че колосалното изтощение, което COVID донесе на мениджърите, ще се повтори и сега.“
Дан Айвс, управляващ директор в инвестиционната компания Wedbush Securities, също изпитва дежавю от март 2020 г., когато началото на пандемията предизвика шокови вълни на Уолстрийт. „Графиката изглеждаше като сценарий за Армагедон. Първоначалната ми мисъл беше, че това е по-зле от най-лошото, което може да се случи. Това ще е момент на историческа паника“, коментира Айвс. „Почти не можех да дишам“, признава той пред WSJ.
След пресконференцията на Тръмп, шокирани инвеститори са започнали да му звънят, споделя още Айвс. След часове на телефонни разговори – от Европа през Близкия изток до Азия – му оставали още около 50 непрочетени съобщения. „Репутацията ни се гради в такива моменти, а не в добрите времена“, добавя той, разкривайки, че е прекарал нощта в работа, след като цяла седмица е бил в кризисни комуникации.
Финансисти от Уолстрийт и бизнес лидери в продължение на седмици се опитваха да разберат и повлияят на непрекъснато променящите се планове на Тръмп за митата. Мнозина вярваха – и дори бяха уверени от някои членове на неговия вътрешен кръг – че потенциалните мита са просто тактика за преговори, която бизнесменът, превърнал се в политик, ще използва, за да изтръгне отстъпки от търговските си партньори и противници.
Но вместо това Тръмп обяви 10% мита върху всички вносни стоки, както и още по-високи тарифи за редица държави, включително Япония, Европа, Южна Корея и Виетнам. Новите такси върху китайски стоки ще увеличат цената на много продукти от тази страна – от четки за зъби до телевизори – с над 50%. 10-процентните мита влизат в сила на 5 април, а по-високите ставки – на 9 април.
Китай нарече митата „едностранен тормоз“ и обеща да отвърне на удара, а изпълняващият длъжността министър на икономиката на Германия Роберт Хабек каза: Тръмп ще „отстъпи под натиск“ и ще промени тарифната си политика, ако Европа действа единно,
Други държави заеха по-сдържана позиция. Австралийският премиер Антъни Албанезе заяви, че неговото правителство ще се опита да договори премахването на митата, но няма да участва в „надпревара към дъното“ чрез ответни мерки. Индийското министерство на търговията също заяви, че няма незабавни планове за ответни действия.
Брайън Райли, главен изпълнителен директор на Guardian Bikes, приветства тарифите, въпреки че те ще затруднят бизнеса му тази година. Guardian премести производството на детските си велосипеди от Китай в Сиймор, щата Индиана, през 2022 г. Въпреки че 90% от компонентите все още се внасят от Китай, Райли вече има план да намали този процент до около 20% до края на следващата година.
„Митата са стимул за Guardian да разшири капацитета на своя завод в Сиймор и да инвестира в изграждането на верига за доставка на велосипеди в САЩ. Политиката на Тръмп представлява дългоочаквано отклонение от търговска и икономическа стратегия, която досега насърчаваше изнасянето на производството и евтината консумация“, казва Райли пред WSJ.
Настроението е далеч по-мрачно в Pulsar Products – компания от Кливланд, която произвежда канцеларски материали, сувенири и подаръци. Служителите гледали обявяването на „Деня на освобождението“ от Тръмп на голям екран в заседателната зала.
„Докато гледах, усетих, че ми се гади“, казва изпълнителният директор на Pulsar, Ерик Лудвиг.
Служителите са притеснени не само за въздействието върху компанията, но и за ефекта на митата върху техните собствени финанси и върху американския народ. „Очакваме, че дрехите ни ще поскъпнат“, каза Лудвиг. „Всичко ще поскъпне.“
Pulsar вече е намалила дела на доставките си от Китай от 80% на 50% през последните две години, като част от производството е преместено във Виетнам. В момента един от служителите на фирмата е във Виетнам, за да следи продукцията за натоварения сезон „обратно на училище“, който започва в САЩ през юли. Тези пратки обаче сега ще бъдат обложени с 46% мита.
Лудвиг споделя, че се е надявал да чуе от президента на САЩ предложения за данъчни облекчения или друга форма на помощ, която да подпомогне малкия бизнес – като неговата компания с 36 служители – да премине през този труден преходен период. Размерът на новите мита е еднакъв за големите корпорации и за малкия бизнес, „но въздействието върху по-малките компании е много по-силно“, казва той.
„Бях се подготвил предварително“, добавя Лудвиг. „Знаехме, че нещо ще се случи, но не предполагахме, че въздействието ще бъде толкова драстично.“
Виктор Ярброу, главен изпълнителен директор на Brough Brothers Distillery в Луисвил, щата Кентъки, се тревожи какви ответни мита ще наложат другите държави. Той наскоро инвестира в разширяване на производството си с намерението да изнася излишните си спиртни напитки в чужбина, но новите мита усложняват тези планове.
„Сигурни сме, че ЕС ще отвърне с ответни мита“, казва Ярброу. Освен това се чуди колко американските потребители ще бъдат склонни да плащат за неговите бърбън или ром, когато всичко останало поскъпва. „Всичко се свежда до това с какъв доход разполага едно семейство“, добавя той.
Някои инвеститори споделят, че постоянните промени в търговската политика на Тръмп вече са ги имунизирали срещу подобни новини.
Кали Кокс, главен пазарен стратег в Ritholtz Wealth Management, разказа как е прекарала шест часа в една неделя през февруари, пишейки анализи за потенциалното въздействие на 25% мита върху Мексико и Канада. Тя едва успяла да завърши навреме, за да отиде на рождения ден на съпруга си. На следващия ден САЩ постигнали споразумения в последния момент с двете страни и отложили митата.
Този път Кокс решила да не се отклонява от режима си. Завела мопса си, Ози, на ветеринар за ваксина срещу алергии и информирала екипа си за сутрешните движения на пазарите. „Ние сме като жабата в кипящата вода – постепенно свикваме с драматичния характер на тези съобщения“, казва пред WSJ Кокс. „Днес е денят, в който инвеститорите просто са се примирили.“
В интервю по CNN в сряда вечерта, министърът на финансите Скот Бесънт се опита да успокои пазарите, като намекна, че митата може и да не доведат до повишение на цените, защото американските компании ще накарат чуждестранните си доставчици да поемат част от разходите. Той отправи послание към другите държави, че търговска война все още може да бъде избегната.
„Всички да се успокоят. Поемете дълбоко въздух. Не отвръщайте веднага с ответни мерки“, призова Бесънт. „Нека видим как ще се развие ситуацията. Ако започнете да отвръщате, тогава започва и ескалацията.“
За Husco, проблемът не е самото въвеждане на мита, а техният мащаб. „Ако митото беше 5%, можехме да се справим – може би щяхме да го поемем частично, може би щяхме да го споделим с доставчиците си“, казва изпълнителният директор на компанията.
Husco има годишни приходи от около 500 милиона долара и три завода в САЩ, както и фабрики в Индия, Китай и Европа, които основно произвеждат за тези региони.
Вместо да стимулират производството в САЩ, както се надява администрацията на Тръмп, новите мита най-вероятно ще принудят Husco да изнесе част от производството си извън страната. Според новите тарифи, вече няма да бъде икономически изгодно да се внасят компоненти в САЩ, за да се произвеждат продукти за износ.
„Няма логика да продължаваме така. Ще трябва да преместя производството на тези продукти в друга част на света“, казва Рамирес.
Според него ще са нужни години, за да се създадат вътрешни алтернативи за вносните компоненти. Той добавя: „За да възродим този вид производство тук, ще са необходими огромни инвестиции в заводи и оборудване – но освен това, нямаме и достатъчно хора, които искат да вършат такава работа“, посочва още той.