Тръмп има по-малко от 2 месеца за преговори по митата – иначе 2025 г. ще бъде като 2022 г. за инвеститорите
Икономист изчислява, че Белият дом разполага с малко време, за да постигне споразумение, което да премахне по-голямата част от наложените "реципрочни" мита. Ако това не се случи, има риск за сериозен удар върху фондовите пазари и икономиката на САЩ
&format=webp)
Американският пазар на акции отбеляза най-лошия си ден от 2020 г. насам в четвъртък, като приблизително 3,5 трилиона долара от пазарната стойност на публичните компании бяха изтрити.
Dow Jones Industrial Average падна с 4%, което е спад от близо 1700 пункта, S&P 500 се понижи с 4,8%, а технологичният Nasdaq Composite се срина с 6%. Dow и S&P 500 записаха най-големите си еднодневни загуби от юни 2020 г., докато това беше най-лошият ден за Nasdaq от март същата година.
Но докато инвеститорите страдаха, че агресивният подход на Тръмп към митата може да предизвика глобална търговска война, някои анализатори на Уолстрийт изразиха изненада, че пазарите не се сринаха още по-драстично, пише MarketWatch.
„Изненадващо е, че цените на акциите не спаднаха още повече“, коментира пред медията Нийл Дута, главен икономист в Renaissance Macro. „Може би това означава, че инвеститорите очакват предстоящи преговори за намаляване на митата. Аз обаче не съм толкова сигурен“, добавя той.
Очакването, че администрацията на Тръмп ще постигне споразумения с търговски партньори на САЩ за намаляване или премахване на обявените в сряда мита, се оказа последната надежда за избягване на рецесия – и на мечи пазар на американските акции.
Според модел, цитиран от Дута, инвеститорите вече калкулират почти 90% вероятност от рецесия в рамките на следващите 12 месеца.
Ситуацията изглеждаше мрачна в четвъртък, но все пак някои инвеститори се надяват на решение, което да минимизира икономическия удар. Във всеки случай, ще е нужно по-убедително доказателство за забавяне на растежа, за да се стигне до нови разпродажби на акции.
„Може да стане още по-зле, но трябва да отбележим, че пазарът вече е паднал доста. Възможен е сценарий, в който акциите временно се задържат, преди да последва нов спад, когато страховете от забавяне се реализират“, добавя Дута.
Двумесечен срок
През следващите седмици Уолстрийт със сигурност ще следи внимателно икономическите доклади, като месечния отчет за пазара на труда в петък, за признаци, че отслабващото потребителско и инвеститорско доверие вече започва да се отразява на реалната икономика.
В същото време тежестта сега пада върху администрацията на Тръмп да постигне споразумения с Европейския съюз, Китай и други засегнати търговски партньори относно конкретните „реципрочни“ мита.
Лидери от ЕС и Китай вече намекнаха, че правителствата им са отворени за преговори, но висши представители на администрацията, включително министърът на търговията Хауърд Лътник, настояват, че САЩ няма да отстъпят лесно.
Мнозина на Уолстрийт все още очакват, че крайната ефективна митническа ставка в САЩ ще бъде по-ниска, отколкото ако реципрочните мита на Тръмп влязат в сила изцяло следващата седмица.
Но както посочва един от икономистите на Уолстрийт, времето изтича бързо, преди митата да нанесат икономически щети, които трудно могат да се поправят. Фрея Биймъш, икономист в TS Lombard, определя този прозорец на по-малко от два месеца.
„Проблемът е, че имаме само няколко месеца възможност митата да останат на тези болезнени нива, без икономиката да навлезе в опасна фаза“, казва Биймъш в доклад, споделен с MarketWatch. „С други думи, администрацията на Тръмп вероятно има по-малко от два месеца да приключи преговорите, ако планът е митата да останат до постигане на споразумение.“
Два месеца при тези митнически ставки биха изтласкали инфлацията над 4% и биха предизвикали стагфлационен шок – най-неблагоприятният възможен сценарий за инвеститорите.
„Митата представляват негативен шок за предлагането, който води до най-лошия тип инфлация. Тези шокове са особено разрушителни, защото съчетават висока инфлация със забавяне на растежа – лошо както за облигациите, така и за акциите“, пояснява Биймъш.
Ако екипът на Тръмп не започне да сключва сделки скоро, 2025 г. може силно да заприлича на 2022 г., когато както акциите, така и облигациите пострадаха от масови разпродажби, добавя тя – въпреки че досега американските държавни облигации все още бележат покачване.
Ще се запазят ли тарифите? Историята на заплахите на Тръмп предполага, че може би не
„САЩ ще се превърнат в съвсем различна държава за съвсем кратко време“, заяви в сряда президентът Доналд Тръмп в Розовата градина на Белия дом, докато обявяваше дългоочакваните мита – насочени, всъщност, към почти всички.
Тръмп, разбира се, е прав. САЩ ще бъдат различни. Но в добрия смисъл или не? Това предстои да се види, макар списъкът с икономисти, бизнес лидери и инвеститори, изпитващи притеснение, да е дълъг.
Както и списъкът с неговите цели: Китай, Европейският съюз, Япония, Индия, Камбоджа, Виетнам и още много други. На север, юг, изток и запад. Засегнатите държави и съответните тарифи са разпръснати по целия свят, но според президента на САЩ всички те имат едно общо нещо: по неговите думи, „ограбват ни“.
(Поне засега) от списъка отсъстват съседите на САЩ – Канада и Мексико, тъй като вече са обект на други мита, заяви високопоставен служител на Белия дом. (Любопитно – но не и изненадващо, предвид симпатиите на Тръмп към Владимир Путин – и Русия не фигурира в списъка.)
Също така неясна е и самата логика на Тръмп, коментира анализаторът на MarketWatch Пол Брандъс.
Истината е, че има сериозна доза дезинформация в основанията, с които Тръмп оправдава своите действия. Кампанията му беше ефективна, целенасочена и дисциплинирана. Но беше изградена върху невярната теза, че икономиката на САЩ е в криза, че всичко е ужасно и само той може да го оправи.
Но вярно или не, тази кампанияна теза донесе на Тръмп 49% от гласовете, достатъчни за победа. И ето ни тук, посочва Брандъс.
На Тръмп митата му изглеждат като вълшебно средство – лесно решение на всички проблеми. Но както знаем от опит, решенията на Тръмп рядко са последователни.
Тръмп е известен с това, че променя мнението си за минути. А Овалният кабинет със сигурност ще се отвори – както той обича – за парад от лобисти и молители, всеки искащ изключение за своя бранш, пише още анализаторът на MarketWatch.
След като обяви „твърда“ вълна от мита през 2018 г. – придружена с категорично обещание за „никакви изключения“ – Тръмп отстъпи само след няколко дни.
Както отбеляза Reuters тогава: „Хора, запознати със ситуацията, твърдят, че Тръмп е променил решението си след яростна лобистка кампания от страна на канадското правителство, републикански конгресмени, бизнес организации и синдиката на металурзите – същият синдикат, който всъщност щеше най-много да спечели от митата.“
И така – нека лобистките танци започнат отново, завършва коментара си Брандъс.
Ново по темата: