COVID-19 на Цветница: Колко се заразиха и излекуваха? (Обобщение)
Българите отбелязаха Цветница с 675 потвърдени случая на коронавирус.
Болестта отне живота на 29 души. Излекуваха се 68 души.
Данни на Националния оперативен щаб показаха разпространението на заразата:
Разпространението на заразата у нас можете да следите тук
Следващите две седмици са критични
В сутрешния брифинг на Националния оперативен щаб на Цветница се включиха и лекари от големите болници в София, за да призоват българите да си останат у дома.
"Ходейки по улиците, хората искат да предадат на лекарите някаква божия роля, да решаваме кой да живее и кой да умре. Благодарим за тази корона от тръни, но не я искаме. Нека не превръщаме болниците в морги", заяви директорът на Александровска болница д-р Костадин Ангелов и обеща, че ако днес софиянци останат по домовете си, в 21:00 часа вечерта лекарите ще им ръкопляскат.
Според директора на Пирогов д-р Асен Балтов в София има огромен "потенциал" за бъдещи пациенти, тъй като в последните дни противоепидемичните мерки масово не се спазват. "Следващите две седмици ще бъдат критични", предупреди той.
Затворени пазари
На празника влезе в сила задължителното носене на маски на обществени места, а пазарите останаха затворени само няколко дни преди Великден. Социалният патронаж да изкупи продукцията от затворените борси. Това поиска от министрите на земеделието и на труда и социалната политика премиерът Бойко Борисов.
Тържищата все пак ще отворят отново утре и ще работят до 16 април. До затварянето им се стигна, след като се оказа невъзможно да бъдат спазени противоепидемичните мерки.
Междувременно стана ясно, че повече от 420 000 деца и ученици ще получат полагащите им се продукти по схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ в домовете си. От следващата седмица продуктите ще бъдат доставяни в училищата, след което представители на Социалния патронаж ще ги предоставят на семействата. Предоставени за консумация ще бъдат плодове и млечни продукти с по-висока трайност – сирене и кашкавал.
Масово тестване в Банско
На Цветница в Банско започна обещаното в началото на седмицата от премиера Бойко Борисов масово тестване на населението. То трябва да установи дали има изграден колективен имунитет срещу коронавируса, след като градът беше поставен под 14-дневна пълна карантина.
Ще бъдат изследвани два пъти повече жители в курорта, а още 2000 бързи теста са осигурени от дарител.
Помощ за фирмите и у нас и след извънредното положение
След извънредното положение работодателите може да бъдат подпомогнати за месец и с друга мярка - с 40 процента от минималната заплата на служителите им и осигуровките върху нея. Тя се обсъжда в момента, но трябва да бъдат направени консултации с ЕК за нейната допустимост, каза министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.
Подадените заявления за безработица от началото на извънредното положение у нас са 72 000. 12 000 души са намерили работа за същия период от време, а 60 000 търсят.
Католическият Великден - празни църкви, пълни къщи
На днешния ден католическият свят последна Великден. Папа Франциск призова хората да не се поддават на страха от коронавируса и каза, че те трябва да бъдат пратеници на живота във време на смърт. Той говори по време на Великденската служба в събота вечерта в почти празната базилика „Свети Петър“.
Въпреки призивите на властите хората да останат по домовете си на Великден, в Италия полицията се видя принудена да увеличи патрулите, защото хиляди тръгнаха да празнуват, въпреки епидемията и забраните.
За първи път, откакто е на престола, кралица Елизабет Втора се обърна към нацията за Великден. Това е второто й послание за единство и решимост в рамките на седмица.
"Великден не е отменен. Всъщност сега се нуждаем от него повече от всякога. Откритието за Възкресението на Христос е дало на последователите му нова надежда и цел в живота. Можем да последваме този пример", заяви монархът.
Възрастните хора - под карантина до края на годината?
Възможно е възрастните хора да останат в изолация до края на годината, за да бъдат предпазени от коронавируса, заяви ръководителят на ЕС Урсула фон дер Лейен в изявление, публикувано днес.
“Знам, че е трудно и че изолацията е бреме, но това е въпрос на живот или смърт. Трябва да останем дисциплинирани и търпеливи”, добави тя. „Децата и младите хора ще се радват на повече свобода на движение по-рано от възрастните хора и тези с предшестващи медицински състояния“, заяви още фон дер Лейен.