Фондът на фондовете с три мерки в подкрепа на малкия бизнес
Фондът на фондовете ще подкрепи бизнеса в условията на криза и в последващото възстаняване от нея в три основни направления - осигуряване на банкови гаранции, отпускане на финансиране на най-малките фирми и дялови инвестиции в иновативни и технологични компании.
Това съобщи на брифинг в Министерски съвет ръководството на институцията.
"Ние управляваме над 1.2 милрд. лв. публичен ресурс и малко над тази сума допълнително привлечени частни средства. Над 60% от тези 2.5 млрд. лв. вече са пуснати на пазара под различни форми - гаранции, кредити и рисково дялово финансиране", заяви Мартин Дановски от Управителния съвет на фонда.
"Смятаме, че комбинацията между публичен и частен ресурс е ключова за осигуряването на средства там, където те не достигат. Усилията ни са концентрирани върху това да облекчим и да направим най-лесно достъпен ресурсът, с който разполагаме", заяви изпълнителният директор на Фонда на фондовете Светослава Георгиева.
По думите ѝ гаранционната схема ще бъде фокусирана върху това да отговори на ликвидните нужди на малките и средни предприятия.
"Педоставяме гаранции на стойност 170 милиона лева на банките, като очакваме те да обезпечат портфейл до 850 милиона кредити. Те ще са предимно за оборотни средства под формата на дългосрочни кредити до 10 години. Обикновено те се предоставят за по-кратък период, но целта тук е да подпомогнем предприятията, които са в икономическа несигурност", заяви Георгиева.
Тя каза още, че се обмисля възможността тези кредити да бъдат безлихвени, като тази опция ще бъде налична за фирмите, които имат желание да запазят заетостта си такава, каквато е била до момента на кризата.
Фондът ще предложи и схема за подкрепа на стартиращи предприятия и самонаети лица. Тя ще е за фирми с кратка или почти никаква бизнес история. Целта ѝ е да поддържа заетостта в най-малкия бинес.
"Тази схема вече е налична на пазара с посредниците и банките, сокито работим. 24 милиона лева са на разположение в момента с възможност за предоставяне на допълнително финансиране. Фирмите могат да теглят до 50 000 лева", каза още Георгиева и допълни, че за този инструмент също се обмисля възможност за безлихвено финансиране.
Третата антикризисна мярка, предвидена от Фонда на фондовете, е разширяване на подкрепата за стартиращи, иновативни и технологични предприятия.
"Това ще е бъдещето след кризата. Това ще са компаниите, които, подпомогнати от нашия ресурс, ще помогнат за по-бързото възстановяване на икономиката. Те ще могат да влагат тези средства в дейности с висока добавена стойност", заяви Светослава Георгиева.
По думите ѝ 150 милиона лева са осигурени за дялови инвестиции в стартиращи иновативни компании.
Тя заяви, че Фондът на фондовете ще продължи да подкрепя и финансира общини и други проекти, които развиват градската среда.
"Смятаме, че тази подкрепа към инфраструктурните проекти, спортни съоръжения, културно-исторически обекти и икономически центрове става все по-важна в условията на икономическа криза. Разполагаме с малко над 350 милиона лева, които предоставяме през фондовете за градско развитие. Те са налични на пазара от 2018 г.", допълни Георгиева.
Тя заяви, че се работи върху възможност за разширяване на продукта, така че той да може да предоставя и оборотно финансиране, с което да бъде подкрепено оцеляването на тези проекти по време на кризата и да бъде отворен към най-засегнатите сектори - транспорт, туризъм и здравеопазване.
Според зам.-председателя на Управителния съвет на Фонда на фондовете Александър Георгиев основният антикризисен инструмент е портфейлната гаранция.
"Българската банка за развитие прилага такъв инструмент, но ние също ще го използваме. Той ще даде малко повече увереност на банковата система, която също да изиграе своята роля в подкрепа на бизнеса. Хубавото е, че той може да остане и след изтичането на периода на извънредното положение и ще е удачен иструмент за икономическо възстановяване", обясни Георгиев.
Схемата за безлихвени кредити за микропредприятията ще бъде алтернативна на мярката 60/40, предложена от правителството.
"Вместо да затворят своя магазин, ресторант или фризьорски салон, собствениците ще могат да се възползват от тези инструменти и да продължат да работят. Те ще трябва да представят бизнес план пред банките. В някои случаи може да се изиска и обезпечение, но нашето желание е повечето от тези заеми да бъдат без обезпечение и евентуално - безлихвени", обясни Георгиева.
От Фонда на фондовете уточниха, че в момента се водят преговори с банките за конкретните условия, при които ще се отпускат средствата. Очаква се мярката да бъде достъпна в следващите няколко седмици.