Оптимизъм на Уолстрийт, в Азия инвеститорите остават предпазливи
Американските борсови индекси затвориха с повишения във вторник, изтривайки още от загубите, напрупани в разгара на епидемията от COVID-19 в края на месец март.
Волатилността на пазарите обаче остава най-високата от финансовата криза през 2009 г. насам.
Широкият индекс S&P 500 затвори с ръст от малко над 3% късно снощи, приключвайки търговията на ниво от 2 846 пункта - най-високото от 10 март насам.
Dow Jones Industrial Average добави 2.4 на сто, а технологичният бенчмарк Nasdaq Composite скочи с близо 4%.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че има намерение да започне да отваря блокираната американска икономика от 1 май, на фона на понижаващия се брой на жертвите на COVID-19 в страната. Федералният резерв пък обяви поредният механизъм за подкрепа на кредитните пазари.
В технологичния сектор се наблюдаваха и най-активните покупки по време на вчерашната борсова сесия. Книжата на Amazon поскъпнаха с 5.3 на сто, Netflix добави 4.2% към капитализацията си, Alphabet отбеляза ръст от 4.2 на сто, а книжата на Tesla отчетоха повишение от над 9%.
Въпреки оптимизма, демонстриран от Уолстрийт, обаче тази сутрин на пазарите в азиатско-тихоокеанския регион се наблюдават разнопосочни движения.
В Япония, Южна Корея и Хонконг борсовите индикатори остават почти без промяна спрямо вчерашните си нива, а в Австралия S&P/ASX 200 регистрира спад от 0.7 на сто.
Днес бяха публикувани и данните за потребителското доверие в Австралия, които показаха спад до 30-годишно дъно заради нарастващите рискове от рецесия вследствие на пандемията.
На стоковите пазари петролът възстанови част от загубите, натрупани при вчерашните разпродажби.
Американският лек суров петрол добави 1.9%, до ниво от 20.49 долара за барел, а сортът брент регистрира ръст от 1.2 на сто, до малко под 30 долара за барел.