Индия отбелязва рекордно дневно увеличение на заразените с коронавируса с 1553 нови случая, с което общият им брой в страната към тази сутрин достигна 17 265, предаде Асошиейтед прес. С 36 се увеличиха и починалите и вече са 543.

Епидемиолози предричат, че пикът на заразата може да бъде постигнат не по-рано от юни, посочва БТА.

Въпреки това правителството реши да разхлаби някои от карантинните ограничения, които до момента бяха сред най-строгите в света. От днес се разрешава да бъдат отворени някои предприятия и да се извършват селскостопански работи, където работодателите могат да спазват изискванията за социално дистанциране и хигиенните норми.

Миграционни работници ще могат да пътуват до работните си места, но само в рамките на дадения щат, дори и в най-засегнатия щат Махаращра в централната част на Индия.

Компаниите обаче трябва сами да организират транспорта на работниците си, които ще бъдат подложени на постоянно наблюдение за състоянието им, и да им осигурят подслон. Експерти смятат, че това изискване рязко ще ограничи броя на компаниите, които могат да подновят операциите си.

На фона на тези облекчения в Индия се предприемат мерки за рязко нарастване на броя на тестираните за вируса, създават се резервни запаси от респираторни вентилатори за болниците и се трупат лични предпазни средства, организират се полеви здравни центрове за изолация на заболелите, подготвят се и специални болници за лечение за заболели от COVID-19.

В Мумбай - столицата на Махаращра, града с най-много бордеи в Азия, градските власти смятат да раздават хидроксихлорокин на хиляди, живеещи в бордеите в продължение на 14 дни, за да се установи дали лекарството ще помогне да се забави разпространението на вируса в място, където е невъзможно да се изпълнят нормите за социално дистанциране.

Не е ясно колко хора ще участват в експеримента, нито кога ще започне той, отбелязва АП. Ефикасността на въпросното лекарство засега е непотвърдена.

Властите в съседна Бангладеш установиха плътна блокада около 7 села, след като десетки хиляди хора участваха в погребение на местен ислямски духовник въпреки обявената национална карантина срещу заразата, предаде Ройтерс.

Огромното събиране в района Брахманбария, на 60 км източно от столицата Дака, породи сериозни опасения от бум на заразата в страна със 160 милионно население и слаба медицинска инфраструктура.

На всички жители на селата е наредено да не излизат от домовете си най-малко 14 дни, за да се разбере кой се е заразил, съобщи местен полицейски служител, цитиран от Ройтерс. Местни медии твърдят, че малцина от присъстващите на погребението са носили маски.

Правителството уволни двамата най-старши местни полицейски шефове затова, че не са успели да предотвратят струпването на толкова много хора на погребението на духовника, починал от рак.

В Бангладеш са регистрирани 2456 заразени и 91 починали, но цифрите вероятно са много по-високи. Местни религиозни лидери продължават да позволяват събиране на малки групи богомолци в джамиите въпреки риска от зараза и въпреки предупрежденията на премиерката Шейх Хасина Вазед.